Najstaršia občianka Svitu sa dožila 101 rokov

Meta Eleonóre Zacharová

S pani Metou Eleonórou Zacharovou sme sa stretli minulý rok, keď oslavovala storočnicu. V pondelok 19.2.2024 sa táto dáma s veľkým D dožila 101 rokov a stala sa tak najstaršou občiankou mesta. Pri tejto príležitosti jej prišla zagratulovať aj primátorka Dáša Vojsovičová.

Meta Eleonóre ZacharováPani Zacharová sa teší pevnému zdraviu. Jej humor, neutíchajúci optimizmus a dobrá nálada je v tak vysokom veku obdivuhodný. Keď sa s touto bystrou a skromnou ženou rozprávate, nadobudnete pocit, že rozhodne nemôže mať 101 rokov. Jej pamäť je mimoriadna, je vo výbornej kondícii a na prvý pohľad by ste jej tipovali minimálne o 20 rokov menej. 

Pri stretnutí s ňou nás ohromil jej obrovský nadhľad, pokora a pozitívny prístup k životu, aj napriek nepriazni osudu. Veľa vecí si pani Zacharová nepripúšťa a aj v tom je jej sila a nezlomnosť. Aj keď ju smutné momenty ťažia a nohy bolia, snaží sa rýchlo premostiť na inú tému a neživiť v sebe dlho bôľ.

101 rokov oslavovala s rodinou posedením v pizzérii a my sme sa jej v rozhovore spýtali na tajomstvo dlhovekosti. Odpovedala takto: „Viete, som vo Svite od roku 1948, čiže 76 rokov som tu na dovolenke,“ poznamenala vtipne a pokračovala. „Celý život som optimistka, verím tomu, že čo sa stalo, malo sa stať, čo je a bude, musí byť. Riadim sa heslom nikomu neubližovať a žijem si tak, že nemám okolo seba zlých ľudí. Vždy som bola všade, do všetkých aktivít v meste som sa zapájala, chodila som na výlety, na turistiku na Lomnický štít, poznám celú Moravu a všetky zámky aj v Čechách. Každému cudzincovi som vždy pyšne hovorila, že aj na Slovensku máme krásne pamiatky a je čo obdivovať. Stále mám vnútorný pocit, že sa potrebujem ľuďom rozdať. No a čo mám najradšej? Halušky a cestoviny na rôzne spôsoby. Strava je dôležitá. Raňajkujem pravidelne cesnak, zázvor, paradajku, olivový olej, vajíčko, chlieb, maslo, šunku a salámu. To musím mať vždy. Nemám rada mäsové nátierky, ale obľubujem bryndzu, mramorové bábovky, štrudlu a norimberské perníkové pečivo,“ dopovie a odpije si zo svojho obľúbeného vaječného likéru.  

Keď sa jej na záver pýtame, čo by zaželala oveľa mladšiemu mestu Svit, ktoré tento rok oslavuje svoju 90-tku, pohotovo odpovie: „Mestu prajem len to najlepšie, nech sa má dobre a hlavne nech sa rozvíja. Teraz nám tu pred panelákom všetko krásnie. Teším sa, že je tu všetko nové, pribudli lavičky, zeleň. Prajem mestu, aby sa ďalej rozrastalo, veď tu máme v zásade všetko, hory, vodu, len návštevnosť nie. Bolo by dobré, keby sme tu do Svitu pritiahli viac ľudí, máme im čo ukazovať a čím sa pochváliť. Treba sa nám viac prezentovať, veď sme krásny národ....“ odkazuje 101-ročná Meta Eleonóre Zacharová.

Aké sú najbližšie plány omamy ako ju familiárne volajú najbližší? "Chcem ísť na marcové stretnutie Únie žien a pôjdem aj voliť prezidenta," uzatvára stále aktívna obyvateľka mesta Svit. 

Viac o životnom príbehu Mety Eleonóre Zacharovej si môžete TU.

Autor: Zuzana Dobránszka