Mesto Svit
Hviezdoslavova 268/32
059 21 Svit
tel.: 052 / 7875 110
email: msu@svit.sk
S jedným z posledných absolventov Baťovej školy práce vo Svite som sa stretla v deň, keď oslavoval meniny. Privítal ma vo svojom tehlovom domčeku, v ktorom býva od roku 1968. Výťah v trojvchodovom bytovom dome nemajú a schody sú ešte z tých pôvodných a strmších.
Vitálny, 92-ročný senior s úprimným a uhrančivým pohľadom mi na otázku ako sa má, pohotovo odpovedal, že pokiaľ mu zdravie slúži, chutí mu jesť a kvalitne sa mu spí, tak dobre. „Ak by mi to naďalej takto myslelo a zdravie slúžilo, bol by som rád,“ uzavrel hneď na úvod.
Keby nebolo tohto rozhovoru, pána Vlhu by sme namiesto sedenia v kresle, našli v jeho záhrade. Tá je od neho vzdialená približne 500 metrov. Bicykel už nepoužíva, ale dvakrát denne si do nej pravidelne prejde po svojich. Občas tam niečo vypleje a jeho ako sám hovorí zbytok života, nabral už v tak vysokom veku úplne iný rozmer.
„Ubehlo to...“, na chvíľu sa zamyslí a pokračuje, „keď som prišiel do Svitu, bolo tu vystavané len do polky Svitu a budovy končili pri ´škvarkárni´, pri ihrisku. Ako mladí muži z Baťovej školy sme tam chodili na škvarky, vtedy tam bola mäsiareň,“ vracia sa v spomienkach na mladosť. Práve zo škvarkárne a jej nadstavby chceli Baťovci pred pár rokmi vytvoriť menšie múzeum, kde by boli zhromaždené všetky zbierkové predmety absolventov Baťovej školy a nielen tie...
Podmienky v škole boli náročné. Potvrdzuje to aj sám Vladimír, ktorý mal prvé tri roky u Baťu vyplnené na minútu. Mladí muži ako zvykli Baťovcov volať vstávali na internáte o 5.15 hod. Tí, ktorí mali upratovanie, museli o čosi skôr už o 5.00 hod., potom sa išlo na raňajky, o 5.45 hod. kráčali študenti do roboty, o 5.55 hod. sa rozozvučala siréna, od 6.00 hod. už boli na pracovisku, kde boli aj v sobotu do 14.00 hod. Jedine strojári mali celý štvrtok školu, tak do roboty nechodili. Ale chemici a ostatní pracovali stále.
„O 14.00 hod. sme šli z roboty, o 14.30 hod. som obedoval pol hodinu a o 15.15 hod. som si vzal tašku, knižku a na 15.30 hod do školy do 19.30 hod. Keďže som bol futbalista, mohol som túto svoju záľubu robiť len počas soboty a nedele. Takto to bolo celé tri roky. V nedeľu sa cvičilo, mali sme k dispozícii pingpongový stôl, tenis, vlastnú hudbu a boli tu veľké spoločné zábavy, na ktorých sme my prváci, mohli byť len do 20.00 hod. a starší do 21.00 hod. A z čoho som žil? Každý týždeň som mal výplatu. Týždenne som zarábal 198 korún. Z toho som platil 12 korún ubytovanie, 15 korún školu, 100 korún bola strava. Zbytok som mal 10 korún paušálne, 10 korún vreckové. To vreckové som mohol, ale aj nemusel dostať. Každý Baťovec mal svoju ročenku, a keď som dostal výplatu, hneď na druhý deň sa musel ísť vyúčtovať k vychovávateľovi. Ten keď videl, že som nemal napr. vyčistené topánky alebo som bol neporiadny a nemám na internáte pekne ustlaté alebo niečo zavesené, tak mi ich škrtol. Všetko mi šlo na účet, ale s 10 % úrokom. Takto nás naučili hospodáriť. V ročenke a absenčke som musel mať všetko zdokladované, raz za 3 roky sa mi stalo, že som v robote musel zostať dlhšie, no školu som tiež nemohol vymeškať. Keď sme skončili školu, nikto z Baťovcov nešiel do sveta bez peňazí, ale s našetrenou hotovosťou. Každý deň, aj keď som sa už oženil bolo zaužívané, že všetko, čo sme kúpili som dal na papier s účtenkou. Doteraz mám tak zaužívané,“ opisoval V. Vlha svoje skúsenosti zo školy.
V každom ročníku boli kamaráti z dediny, 6-7 ich bolo, ktorí sme chodili spoločne aj domov. My sme mali baťovský režim, mohli sme ísť za rodinou len raz za mesiac, no ja som potreboval kvôli futbalu každý týždeň, a tak ma vychovávateľ s prižmúrenými očami púšťal s tým, že som musel byť o ôsmej naspäť na internáte. Z Palúdzky mi šiel o ráno 3.30 hod. vlak, aby som stihol do roboty. Môj vedúci pán Jaborník, podporovateľ športu, mi vždy, keď bolo treba ísť na futbalový zápas, napísal priepustku (kontrolku) a šiel som,“ uviedol V. Vlha.
V škole vo Svite sa vyučovala slovenčina, matematika, fyzika a odborné technické kreslenie. Celý štvrtok mal mladý V. Vlha v škole technické kreslenie, kde sa kreslilo a kótovalo. Okrem slovenčiny sa ako strojár učil aj ruštinu. V chemickom, textilnom a distribučnom - obchodnom odbore sa vyučovala aj nemčina, angličtina a esperanto.
Ako ďalej V. Vlha povedal, vyučil sa zasústružníka, potom šiel na technickú kontrolu, na vojenčinu, na dôstojnícku školu na Moravu do Mikulova, po dvoch rokoch sa vrátil späť do Svitu a robil majstra na učilišti. No jeho cieľom bolo odvždy dostať sa do konštrukcie, kde by kreslil prípravky, matrice... Vystriedal viacero robôt od vedúceho teplárne, hlavného mechanika textilného hodvábu až po vedúceho divízie strojárenskej výroby.
Všetko, čo po mne ostalo, je vo fabrike. Prešiel som si 10 rôznymi pozíciami. Vďaka tomu, že tu do Svitu prišli Baťovci, vyučení v Zlíne sa mi otvoril aj iný svet. Pomohli mi a my sme si ich skutočne ctili. Keď som z elektrárne prišiel do strojárne, na numericky riadiace mašiny, tak som sa cez pána Praislera dostal do Varnsdorfu, do Zlína, k Baťovcom. Numerické mašiny vo Svite som zariadil vďaka spolupráci s českými fabrikami. Keď som išiel do dôchodku, strojárina prekvitala.
0850 111 800 - Verejná vodovodná a kanalizačná sieť, 7:00 - 22:00
Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu za rok 2023 je 64,04%
Harmonogram zberu odpadov 2024
Voľné pracovné miesto - pracovník pohrebných a cintorínskych služieb
Voľné pracovné miesto - vodič nákladného motorového vozidla
Voľné pracovné miesto - automechanik