Nechajte auto doma, poďte do práce bicyklom

Kampaň do práce na bicykli

Staňte sa aj vy súčasťou najväčšej kampane podporujúcej rozvoj udržateľnej dopravy na Slovensku. Vysadnite na bicykel, vykročte pešo alebo nasadnite do autobusu či vlaku a zmeňte vaše mesto k lepšiemu!

Kampaň do práce na bicykliZapojte sa do 11. ročníka kampane Do práce na bicykli, ktorá podporuje rozvoj cyklistickej dopravy na Slovensku. Bezplatná registrácia zamestnancov firiem v dvoj až štvorčlenných tímoch je možná prostredníctvom formulára na stránke www.dopracenabicykli.eu.

Registrácia samospráv do kampane na stránke www.dopracenabicykli.eu je možná najneskôr do 29. mája. Zamestnanci so svojimi tímami sa môžu do súťaže zaregistrovať hneď potom, ako sa do kampane prihlási samospráva, v ktorej majú trvalé bydlisko, alebo do ktorej dochádzajú do zamestnania. Takisto sa môžu do kampane registrovať aj tímy študentov a žiakov podľa pravidiel, ktoré sú uvedené v štatúte súťaže. Registrácia tímov bude následne možná až do 7. júna a samotné súťažné jazdenie bude prebiehať od 1. do 30. júna 2024.

Mottom tohtoročnej kampane "Zaži tlkot svojho mesta!" odkazuje na pestré zážitky, ktoré môže človek zažiť v uliciach svojho mesta alebo obce, keď nechá auto doma a vyberie sa do práce na dvoch kolesách, pešo alebo verejnou dopravou. Slogan tento rok dopĺňa motív srdca tvoriaceho udržateľné mesto, s ktorým sa súťažiaci stretnú nielen na webe, ale aj na oficiálnych tričkách kampane.

Rok 2023 bol rokom rekordného zapojenia samospráv

V minulom roku 2023 prispeli samosprávy svojim aktívnym prístupom k rekordnej účasti - 116 zapojených samospráv, ktoré spolu vytvorili 4 251 tímov a 14 557 registrovaných účastníkov, ktorí uskutočnili 248 071 jázd a najazdili spolu 1 876 320,40 kilometrov a ušetrili 469 080, 10 kg CO2

Do práce na bicykli (DPNB) je národná kampaň, ktorej hlavným cieľom je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách. Chceme tiež prostredníctvom „hlasu zdola“, od obyvateľov zúčastňujúcich sa kampane, vyzvať samosprávy na Slovensku, aby vytvárali kvalitné podmienky pre ekologické druhy dopravy v meste a motivovať zamestnávateľov, aby budovali vo svojich sídlach vhodné podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli. Kampaň organizuje Ministerstvo dopravy SR spolu s Občianskou cykloiniciatívou Banská Bystrica.

Ako bol do kampane zapojený SVIT?

Naše mesto sa do kampane zapojilo prvýkrát v roku 2017, kedy 24 registrovaných tímov najazdilo spolu 14 017,74 km. Z pohľadu prejazdených km aj registrovaných tímov bol najúspešnejším rokom rok 2018, kedy 29 registrovaných tímov s 89 registrovanými účastníkmi najazdilo počas kampane Do práce na bicykli spolu 20 879, 84 km.

Rok 2019 – 21 tímov – 13 519, 24 km

Rok 2020 – 8 tímov – 11 602, 67 km

Rok 2021 – 3 tímy – 4 450, 81 km

Rok 2022 – 12 tímov – 12 017, 28 km

Rok 2023 – 14 tímov - 8 803, 36 km

Novinkou v roku 2023 bola možnosť zarátať do finálnych výsledkov aj chôdzu alebo využitie verejnej dopravy. Verejnou dopravou si svitskí účastníci najazdili 62,49 km.

Autor: red.