Začínajú sa práce na projekte vodozádržných opatrení

Vodozádržné opatrenia_ilustračné foto

Oznamujeme obyvateľom Štúrovej ulice v smere od Domu opatrovateľskej služby ku Kopčeku, že od zajtra 27. júna 2023 sa začínajú práce na projekte vodozádržných opatrení. Prípravné práce budú spočívať v odstránení starých prašiakov – kovových konštrukcií a podstavcov na prášenie.

V rámci revitalizácie budú dočasne odstránené detské ihriská a mobiliár, ktorý si to podľa projektu vyžaduje. Výkopové práce sú naplánované na štvrtok a piatok (29. a 30.6.).

Vodozádržné opatrenia v meste Svit

Vodozádržné opatrenia_ilustračné fotoÚčelom projektu je kombinácia viacerých vodozádržných opatrení a spočíva v zachytávaní a zhromažďovaní zrážkovej vody zo striech budov do podzemných nádrží, ktoré následne pomocou inteligentného systému budú v období sucha využívané na zavlažovanie územia. Jeho obsluha spočíva v ovládaní cez aplikáciu dostupnú pre počítače či smartfóny. Riadenie využívania zrážkovej bude možné cez dispečing Technických služieb Mesta Svit alebo cez prevádzkovateľa. 8 akumulačných nádrží s účelným zadržiavaním dažďovej vody spolu s bio retenčnými systémami by mali zlepšiť mikroklímu v mestskom prostredí hlavne v období suchého leta.

Zavlažovanie zrážkovou vodou zo zberných nádrží počas najhorúcejších mesiacov v roku je naplánované na 24 polievacích cyklov, a to dvakrát týždenne pri jednom naplnení nádrže v roku. Naplnenie nádrží bude realizované niekoľkokrát ročne, a tým sa pravdepodobne zvýši počet zavlažovacích cyklov aj v ostatných teplých mesiacoch roka. Spolu s účelným zadržiavaním dažďovej vody sa dosiahne primeraná závlaha a zlepšenie mikroklímy v období suchého leta.

Realizácia 13 vodozádržných opatrení na Štúrovej ulici a vnútroblok Štúrova sa týka aj rekonštrukcie chodníkov, parkovísk a revitalizácie zelene. Projekt počíta aj s výmenou nepriepustných povrchov chodníkov a parkovísk za priepustné povrchy s vodozádržnou funkciou. Projekt v hodnote takmer 1,5 milióna eur sa dotkne takmer 17 tis. m2. Nepriepustné betónové, asfaltové a spevnené plochy nahradí funkčná zeleň s vegetáciou podporujúcou vsak a výpar vody.

Dodávateľ stavby je EUROVIA SK, a.s., projekt je realizovaný na pozemkoch mesta v intraviláne.

Autor: red./ZD