Jedno z najmladších slovenských miest, vzniklo v roku 1934, keď firma „Baťa“ zo Zlína zakúpila pozemky od obce Veľká na postavenie podniku na výrobu viskózových vlákien. Názov mesta je odvodený od pomenovania podniku – Slovenská VIskózová Továreň. Štatút mesta obdržal Svit dňa 30. mája 1962.
Hlavný podiel na rozvoji mesta mali a v súčasnosti majú firmy Chemosvit, a.s., Tatrasvit, a.s. a Výskumný ústav chemických vlákien, a.s.
V meste sídli okrem štyroch materských, dvoch základných škôl a Základnej umeleckej školy aj Stredná odborná škola a špeciálna základná škola.
Príroda v okolí Svitu patrí k najkrajším kútom Slovenska. Tvorí ju predhorie Tatranského národného parku a Národného parku Nízke Tatry. Preto sa do popredia dostáva rozvoj cestovného ruchu, ktorý má značnú podporu mesta. Len tri kilometre vzdialená Lopušná dolina sa stáva ideálnym centrom pre letné, ale hlavne zimné športové aktivity. Sú tu svahy s umelým zasnežovaním a tromi vlekmi a lyžiarska škola. K dispozícii je aj ubytovanie hostí v hoteli a priľahlých chatkách. Návštevníci mesta Svit môžu navštíviť aj neďaleko vzdialené národné parky – Pieninský národný park s úchvatnou jazdou na pltiach po vodách rieky Dunajec a Národný park Slovenský raj.
Občania mesta a návštevníci Svitu majú možnosť kultúrneho a športového vyžitia. Slúžia im k tomu dva domy kultúry, športová hala, krytá plaváreň s rehabilitačným strediskom, tenisové kurty, kolkáreň, viacúčelový štadión a dve hokejbalové ihriská, ktoré v zimnom období slúžia ako verejné klziská. Pôvabne pôsobia aj areály chrámov rímskokatolíckej a evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, ktoré spolu s Domom smútku vytvárajú tzv. Duchovné centrum s námestím Jednoty.
Do Svitu sa návštevníci môžu dostať cestovnými komunikáciami, železnicou ako i letecky, len pár kilometrov vzdialeným letiskom Poprad – Tatry.
Mesto Svit má v súčasnosti niečo viac ako 7 800 obyvateľov. Rozlohou svojho katastrálneho územia ( 4,5 km2 ) je mesto Svit najmenším mestom na Slovensku.