Veľkonočné kraslice dvoch Sviťaniek potešia oči, ale aj inšpirujú

Eva Pirščová

Vitrínka vo vestibule MsÚ je v spolupráci s CVČ – Svit naaranžovaná novou tematickou výstavou k blížiacej sa Veľkej noci. Pokojne sa pri vybavovaní úradných vecí zastavte, obdivujte a inšpirujte.

Eva PirščováVeľkonočné kraslice od dvoch Sviťaniek Evy Pirščovej a Renáty Vallušovej predstavujú precíznu, krehkú, umeleckú krásu, ktorú treba rozhodne vidieť.

Zdobenie veľkonočných vajec patrí k prastarým ľudovým remeselným tradíciám. Veľkonočné dekorácie na našich stoloch symbolizujú príchod jari a práve vajíčko, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou veľkonočných sviatkov, predstavuje zrod nového života a je znakom spätosti s prírodou.   

Madeirova čipka na škrupine a vŕtané slimačie domčeky

Eva Pirščová býva vo Svite od roku 1976, jej rukami prešlo veľké množstvo veľkonočných kraslíc. Vŕtaniu do škrupiny slepačích, kačacích a husacích vajec sa venuje zhruba sedem rokov. „Pred sviatkami som to vyskúšala a odvtedy to robím. Madeirova čipková technika je dosť náročná. Ak to chce človek robiť, musí mať v ruke cit a veľa trpezlivosti. Stalo sa mi už veľakrát, že pri poslednom vŕtanom ornamente alebo kvietku mi celé vajíčko prasklo,“ hovorí E. Pirščová.

Madeira na veľkonočných vajíčkachSlepačie kraslicevitrína MsÚ

Dekorovanie veľkonočných vajíčok robí s modelárskou vŕtačkou veľmi zručne. Inšpiráciou je pre ňu internet. E. Pirščová začína pracovať na veľkonočných krasliciach už tesne po Vianociach. Kreatívne tvorí hlavne počas dňa, keď je prirodzené denné svetlo a má relatívny kľud.

Vyrobenie jednej dekorácie jej trvá minimálne 2 hodiny, ak je vzor jemnejší, je to aj dlhšie. Kvôli náročnosti nielen na jemnocit, ale hlavne kvôli očiam, si musí robiť dostatočné prestávky. Po vyfúknutí sa vajíčko namočí do riedeného prostriedku sava, aby sa odstránila vnútorná blanka, ďalej sa nechá vysušiť, nakreslia sa ornamenty, ktoré sa vyvŕtajú a podľa fantázie sa na nich nanáša roztopený vosk.

Vo vitrínke sú vystavené aj veľkonočné vajíčka, pri ktorých E. Priščová ani nedýchala, pretože škrupinka bola krehká a ornament veľmi veľký a komplikovaný. Pani Eva najradšej pracuje so slepačími vajíčkami, ale prezentuje sa aj kačacími, husacími a dokonca aj jedným pštrosím vajcom. Obrovské pštrosie vajce má poriadne tvrdý obal, jeho objem je 1,5 litra a vojde sa do neho 11 slepačích vajec.

Tvorba E. Priščovej  je rôznorodá, v minulosti sa venovala aj vajíčkam, ktoré boli vyrábané technikou nešitého patchworku a dokonca u nej nájdete aj farebné raritné slimačie ulity s vyvŕtanými madeirovými dierkami.

Spišskou voskovou technikou začala zdobiť kraslice už v detstve

Vosková technika R. VallušovejRodená Sviťanka Renáta Vallušová, výtvarníčka a umelkyňa pracuje s klasickou voskovou technikou. Na farebný podklad vajíčka nanáša špendlíkom farebný vosk. „Robím to od maličkého dievčatka, dá sa povedať, že sa tomu venujem takmer 50 rokov. Kraslice sme zdobili už ako detičky, je to moja záľuba. Ruka je v tomto veku ešte stále pevná, ale je to námaha hlavne pre oči,“ upresňuje sama autorka. Vyštudovaná výtvarníčka a pedagogička zdobí voskovou technikou aj kačacie, husacie, či pštrosie vajcia, no najradšej pracuje so slepačími. Okrem týchto veľkonočných dekorácií sa v minulosti venovala výtvarnému zdobeniu Pamätných kníh, či hudobných nástrojov a drevených plastík, ktoré zdobila ľudovými motívmi.   

Výstavu vo vestibule MsÚ si môžete pozrieť 31. marca.

Autor: red./ZD