Sviťan Daniel Nedoroščík ml. premiérovo na šampionáte v karate

Daniel Nedoroščík

Tohtoročné 51. Majstrovstvá Európy kadetov, juniorov U21 v Tbilisi v Gruzínku 9.-11.2.2024 boli pre mladého Sviťana Daniela Nedoroščíka ml. obrovskou skúsenosťou.

Daniel NedoroščíkVo veľmi silnej konkurencii obstál výborne a domov si priniesol pekné 7. miesto. Rozprávali sme sa s jeho otcom Danielom Nedoroščíkom st., ktorý je na synov výkon nesmierne hrdý a sprostredkoval nám aj jeho bezprostredné pocity.

"Na turnaji medzi súťažiacimi bola veľmi vysoká rivalita. Bolo to samozrejme náročné, nakoľko sa na takejto prestížnej súťaži stretávajú len najlepší z najlepších vo svojej kategórii. Každý súťažiaci dáva zo seba maximum a snaží sa dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Prebojovať sa do prvej desiatky v takejto konkurencii vyžaduje nielen technickú zručnosť a fyzickú kondíciu, ale aj silnú mentálnu odolnosť počas celého turnaja. Každý súboj bol intenzívny a každý bod získaný v súťaži bol výsledkom tvrdej práce a odhodlania. Som nadšený z možnosti zúčastniť sa na prestížnom šampionáte a ukázať svoje schopnosti na medzinárodnej úrovni. Napriek tomu, že to bola pre mňa prvá skúsenosť na európskej úrovni, zvládol som ju skvele a som rád, že som mohol ukázať svoj potenciál. Som hrdý a zároveň plný motivácie na ďalšiu prácu a zlepšovanie sa v karate," uviedol D. Nedoroščík ml.  

V Danielovej kategórii kata kadeti súťažilo 35 súťažiacich z rôznych krajín Európy. Na Majstrovstvá Európy je z každej krajiny nominovaný len jeden súťažiaci v každej kategórii. Tento výber je výsledkom celoročného úsilia súťažiacich, ktorí sa snažia dosahovať najlepšie výsledky nielen vo svojej krajine, ale aj na rôznych súťažiach v Európe. 

Myšlienka karate ako bojového umenia spočíva v komplexnom systéme techník na sebaobranu a sebarealizáciu. Karate nie je len o fyzickej sile a úderoch, ale aj o duchovnom rozvoji a disciplíne. Jeho základné princípy zahŕňajú kontrolu nad telom, myšlienkami a emóciami, ako aj rešpekt k ostatným. „Karate mi dáva mnoho vecí. Okrem technických zručností a fyzickej kondície, mi pomáha rozvíjať mentálnu silu a odolnosť. Učí ma disciplíne a sebadôvere. Taktiež mi poskytuje sústredenosť a rovnováhu vo všetkých aspektoch života. Je to pre mňa nielen šport, ale aj cesta k osobnému rastu a sebapoznaniu,“ uzatvára študent prvého ročníka Strednej športovej školy v Poprade

Komplexná príprava na Majstrovstvá Európy umožnila mladému športovcovi získať potrebné schopnosti a sebavedomie potrebné na úspech na medzinárodnej úrovni. Danielova príprava spočívala v režime tréningov, ktoré zahŕňali silové cvičenia na posilnenie jeho svalovej hmoty a vytrvalosti pod vedením trénerov Jána a Filipa Glatzovcov, technické tréningy na zdokonalenie jeho kata techník a zlepšenie celkovej techniky pod vedením trénerky Andrey Glatzovej.

K tomu aj mentálnu prípravu, ktorá ho pomáhala udržať sa pozitívne naladeným a sústredeným počas súťaží. A ako si spomína na synove začiatky Daniel Nedoroščík st.? „Danielova športová kariéra začala vo veku piatich rokov hokejom v prípravke HK Poprad, súbežne s lyžiarskou prípravkou v klube SKI Junior Poprad. Ako šesťročný vyskúšal prvé tréningy karate, keďže doma sme sa o karate často rozprávali. Danielov ujo Jaroslav Božoň je bývalý reprezentant a medajlista z ME karate a má aj vlastný karate klub v Kežmarku. Daniel začal  trénovať v Central karate klub Poprad, následne prestúpil v roku 2018 do Karate klubu SHIHAN Poprad, kde pod vedením skúsených trénerov Glatzovcov trénuje doteraz. Karate sa ukázalo ako ideálna voľba pre môjho syna, ktorý sa postupne zapájal do športu s nadšením a odhodlaním, čo ho viedlo k jeho úspechom na súťažnej úrovni,“ doplnil svoje rozprávanie Daniel Nedoroščík st.

 

V aktuálnom rebríčku WKF je Daniel Nedoroščík ml. vo svojej kategórii 13. najlepší kadet na svete a má pred sebou veľké výzvy a príležitosti na ďalšie súťaže. Jeho najbližšie kroky zahŕňajú účasť na medzinárodných súťažiach v Dubaji, La Coruni v Španielsku a napríklad v Chorvátsku. Tieto súťaže mu poskytnú príležitosť získať skúsenosti a zlepšiť svoje výkony na medzinárodnej úrovni.

V budúcnosti by Daniel samozrejme rád dosiahol ešte väčšie úspechy. Jeho cieľom je posúvať sa v rebríčku WKF, zlepšovať svoje výkony a postupne sa dostať do popredia medzi najlepších športovcov vo svojej kategórii. Jeho najväčším snom je byť nominovaný na Majstrovstvá sveta, kde by mohol reprezentovať nielen seba, ale aj svoju krajinu na najvyššej úrovni karate.

Autor: Zuzana Dobránszka