Mesto Svit
Hviezdoslavova 268/32
059 21 Svit
tel.: 052 / 7875 110
email: msu@svit.sk
Nie je to vtip, ale unikátna maliarska technika, ktorej prvopočiatky siahajú až do starovekého Grécka. Enkaustika - maľba roztaveným voskom na enkaustický papier je umeleckým vyjadrením ako aj arteterapiou. Mgr. Marta Spišiaková vás o tom presvedčí osobne na workshope vo štvrtok 7. decembra 2023 v CVČ. Jej tvorbu si môžete pozrieť vo vitrínke vestibulu MsÚ do konca novembra.
Maľovať sa dá naučiť v každom veku
Vyštudovaná špeciálna pedagogička, ktorá sa venuje deťom, ale je aj sprievodcom maliarskych techník pre dospelých, si s farbami potykala až v pokročilom veku, keď si chcela enkaustickým kurzom urobiť radosť. Nikdy nechodila na výtvarnú školu, napriek tomu sa pri jej obrazoch takmer každý pristaví. Jej diela sú plné farieb a abstraktných tém, ktoré vizualizujú autorkine pocity a nálady.
„Každý si tam vie nájsť to svoje, nenútim nikoho rozmýšľať nad nejakými názvami. Možno tam niekto vidí srdce a druhý možno nie. Nechávam všetko na ľuďoch, nech si to domyslia. Každý sme nejaká osobnosť a máme zažité rôzne veci, preto môže niekto rovnaký obraz precítiť úplne inak. Pre ľudí, ktorí si idú na MsÚ niečo vybaviť a prejdú okolo vitrínky, už len to, že sa pri nej zastavia pre mňa znamená, že ich niečo zaujalo. Pre niečo sa zastavili a niečo ich pritiahlo. Vnímam to ako také oslovenie cez obraz a dávam to viac do podoby duše,“ začína svoje rozprávanie Marta Spišiaková.
Umelkyňa sa enkaustike venuje od roku 2017, kedy ju zaujal jeden mail s predmetom: Nikdy nie je neskoro začať tvoriť, aj v 50-tke sa to dá, a tak sa prihlásila na kurz do Košíc a odvtedy tvorí.
„Je to moja srdcová záležitosť, oddych, terapia, láska k vosku a liečenie. Tvorím intuitívne, čo moja duša nacíti a moja ruka vedie, to potom pretavím do obrazov. Nekopírujem ani si nehovorím, že idem maľovať hneď konkrétne kvety alebo hory, proste ma vedie pocit a ruka. Som na seba veľmi prísna, tvorím a navštevujem rôzne kurzy, ktoré ma zdokonaľujú a posúvajú vpred. Zo začiatku to tak nebolo. Až po enkaustickom kurze, keď som mala na svoje prvotiny veľmi dobrú spätnú väzbu, som nabrala odvahu a sebavedomie a začala som si viac veriť. Prestala som o sebe pochybovať, a šla som za tým, čo ma napĺňa. Podporovali ma najmä ľudia z opačného konca republiky, že obrazy majú silu a to, čo do nich dávam, sa mi vráti. Ak len jedného človeka oslovím, má to všetko zmysel, prečo by som potom mala o sebe pochybovať? Riadim sa heslom, rob dobro a stokrát sa ti to vráti,“ zamýšľa sa M. Spišiaková.
Ako ďalej výtvarníčka sama povedala, enkaustika je zaradená medzi arteterapiu – liečbu umením. Arteterapia je špeciálnym druhom psychoterapie, čiže tzv. liečením duše, ktorá sa zameriava na rozvoj tvorivých schopností, citového vývinu a medziľudských vzťahov. „Vďaka tepelným nástrojom ako je enkaustická žehlička alebo ankaustické pero a jednoduchému nanášaniu roztavených voskov, sa tejto maliarskej technike darí odstrániť bloky, vzorce, možno výsmechy a traumy, ktoré v sebe nosíme a umožniť tak znovu spoznať svoju kreatívnu stránku. Enkaustika prebúdza nielen fantáziu, ale vnáša do mnohých ľudí pokoj, spontánnosť a nadšenie z okamžitého výsledku. Vidím to hlavne pri deťoch,“ vymenúva pozitíva arteterapie M. Spišiaková.
Enkaustická žehlička a špeciálne vosky
V procese enkaustickej maľby sa pracuje s tepelným zdrojom – špeciálnou enkaustickou žehličkou, a preto je dôraz na bezpečnosť na prvom mieste. Na rozohriatu kovovú plochu žehličky sa nanášajú farebné vosky, a tie sa potom rôznymi ťahmi odtláčajú na špeciálny enkaustický papier. Podľa toho akou silou a ťahmi sa plocha žehličky pritláča na papier, podľa toho sa farebné pigmenty voskov do seba vpíjajú a na podklade vytvárajú štruktúry a prekrásne nezmývateľné a odolné umenie. Táto relaxačná metóda poskytuje dostatočný priestor na tvorivé prejavy aj pre tých, ktorí k maľovaniu nemajú žiaden vzťah.
„Samotné farebné kombinácie si vyberám intuitívne. V enkaustike nie je predpísané, že červená musí byť zákonite kombinovaná s hnedou. Obrys žehličky a jej špic prikladám tak ako ma vedie srdce, ruka, intuícia. Vždy mi robí radosť, keď neviem, čo z toho vo finále vznikne, a to ma fascinuje,“ dodáva nadšene autorka.
Každý jeden obraz maľuje M. Spišiaková od srdca, nikdy netvorí, keď je nahnevaná a nervózna. „Možno mi je najmilší obrázok práve ten, pre ktorý sa ľudia ku mne vracajú a povedia, že im v niečom pomohol. Spätná väzba je veľká a v pozitívnom slova zmysle. Mojím cieľom je odovzdať deťom a dospelým poznanie a zážitkovo ich naučiť základnú techniku. Sú takí, ktorí si to chcú len vyskúšať a povedia, že nevedia maľovať, že na workshop prišli iba zo srandy, neveria si, sú možno nastavení inak. No akonáhle ich to chytí za srdce, nechcú pustiť žehličku z ruky. Vždy si môžu to, čo vytvorili vziať so sebou domov a niekomu to podarovať, či si to zavesiť a vystaviť,“ uzatvára Marta Spišiaková.
M. Spišiaková ovláda aj rozšírené techniky fúkanej enkaustiky na veľké plátna, ale jej srdcovkou sú práve úplné základy, to ju napĺňa a baví najviac. Vytvorenie enkaustického obrázku jej trvá niekedy pol hodiny, inokedy roky, pretože sa k nedorobeným dielam rada vracia. Ako sama hovorí, vždy keď dozrie ten správny čas, dokončí rozrobené dielo. Medzi jej obľúbené farby patria: tyrkysová, modrá, červená a biela. Svoje všestranné umenie posúva umelkyňa ďalej prostredníctvom hand made výrobkov. „Pracujem dušou a som rada, že som v sebe objavila tento dar. Ak ste smutní alebo unavení a bez odpovede, príďte si ku mne oddýchnuť na kávu a k mojim voskom,“ uzatvára rozhovor Marta Spišiaková.
História enkaustiky
Samotné slovo enkaustika pochádza z gréčtiny a v preklade znamená vpaľovanie a vypaľovanie tepelným zdrojom do podkladu. Táto staroveká maliarska technika používala na nanášanie farieb roztavenú horúcu voskovú zmes s pigmentom a zapúšťala sa pôsobením tepla do kameňa, dreva, plátna alebo omietky. Za „objaviteľa“ enkaustiky je považovaný grécky maliar Pausias zo Sikyónu, ktorý túto techniku používal vo svojich maľbách v prvej polovici 4. storočia pr.n.l., kedy horúci vosk s práškovým pigmentom nanášal na stropy a drevené dosky. Dlhú dobu bola táto maliarska technika v zabudnutí. Až v 17. storočí boli nájdené enkaustické maľby v Pomejách. V minulom storočí sa enkaustike, teda maľbe horúcim voskom venoval napr. americký umelec Jasper Johns, či mexický maliar Diego Rivera, manžel Fridy Kahlo.
0850 111 800 - Verejná vodovodná a kanalizačná sieť, 7:00 - 22:00
Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu za rok 2023 je 64,04%
Harmonogram zberu odpadov 2024
Voľné pracovné miesto - pracovník pohrebných a cintorínskych služieb
Voľné pracovné miesto - vodič nákladného motorového vozidla
Voľné pracovné miesto - automechanik
František KLEIN
Občianska kremačná rozlúčka sa bude konať v pondelok 16. septembra 2024 o 14,00 hod. v obradnej sieni Domu smúku vo Svite.