Medzinárodný deň žien

Medzinárodný deň žien

Vedenie Mesta Svit praje všetkým ženám k Medzinárodnému dňu žien, aby vám priniesol toľko lásky, šťastia a radosti, koľko rozdávate svojim najbližším. Nezabúdajte na to, že všetky ženy sú výnimočné a zaslúžia si nielen úctu, ale aj slová vďaky už len za to, že sú a robia náš svet krajším.

Vedenie Mesta Svit praje všetkým ženám k Medzinárodnému dňu žien, aby vám priniesol toľko lásky, šťastia a radosti, koľko rozdávate svojim najbližším. Nezabúdajte na to, že všetky ženy sú výnimočné a zaslúžia si nielen úctu, ale aj slová vďaky už len za to, že sú a robia náš svet krajším.

Mnohí ľudia si dodnes myslia, že Medzinárodný deň žien bol len socialistickým výmyslom, ale v skutočnosti to vôbec nie je pravda. Hoci za bývalého režimu sa tento sviatok naozaj oslavoval špecifickým spôsobom - podniky usporadúvali hromadné podnikové oslavy, na ktorých ženy dostali kvietok, najčastejšie červený karafiát alebo iný darček a muži sa na ich počesť opili.

História Medzinárodného dňa žien ale siaha omnoho hlbšie, a to do roku 1908, kedy sa presne 8. marca v New Yorku uskutočnilo veľké zhromaždenie za volebné právo žien.

Na prvej medzinárodnej ženskej konferencii Druhej internacionály v roku 1910 v Kodani presadila nemecká socialistka Klára Zetkinová medzinárodný sviatok, vtedy ešte bez určenia pevného dátumu. Dátum 8. marec sa ustálil až po 1. svetovej vojne, najmä pod vplyvom veľkej demonštrácie v Petrohrade v roku 1917 tesne pred Februárovou revolúciou, ktorá sa konala poslednú nedeľu vo februári podľa juliánskeho kalendára, čo zodpovedá 8. marcu kalendára gregoriánskeho.

Prvé oslavy sviatku MDŽ v ČSR sa konali v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený.

Organizácia Spojených národov uznala Deň žien ako deň medzinárodnej solidarity žien všetkých krajín za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj v roku 1975.

Po novembri 1989 viacerí politici začali označovať sviatok žien za komunistický prežitok, ale aj to sa postupne zmenilo.

Či už Medzinárodný deň žien prehliadate alebo uznávate, v každom prípade môže byť tento deň jedinečnou príležitosťou, aby ste všetkým ženám vo svojom okolí mohli dať najavo svoju lásku, sympatie alebo poďakovanie

Ženy robia tento svet krajším a slová ĎAKUJEM, ŽE SI, urobia radosť každej - od malej slečny až po starenku.

Autor: Správca Webu