Deň otcov

Deň otcov

Tretiu júnovú nedeľu si každoročne pripomíname Deň otcov aj napriek tomu, že tento sviatok je u nás menej známy ako Deň matiek. Vo svete sa však oslavuje so všetkou vážnosťou. V tento deň oslavujeme všetkých mužov – otcov, ktorí sa s láskou zodpovedne starajú o svoju rodinu, otcovstvo a vplyv otcov na spoločnosť.

Tretiu júnovú nedeľu si každoročne pripomíname Deň otcov aj napriek tomu, že tento sviatok je u nás menej známy ako Deň matiek. Vo svete sa však oslavuje so všetkou vážnosťou. V tento deň oslavujeme všetkých mužov – otcov, ktorí sa s láskou zodpovedne starajú o svoju rodinu, otcovstvo a vplyv otcov na spoločnosť.

Tradícia osláv Dňa otcov vznikla v roku 1910 v meste Spokane v štáte Washington v USA. Američanka Sonora Smart Doddová si chcela uctiť všetkých otcov, ktorí sú takí ako bol ten jej. Veterán občianskej vojny William Jackson Smart musel po smrti manželky vychovávať sám 6 detí. Sonora vnímala svojho otca ako hrdinu a hneď ako sa dozvedela, že matky majú svoj sviatok, navrhla, aby podobný mali aj všetci otcovia. Prvá neoficiálna oslava sa konala v deň narodenín Sonorinho otca 19. júna 1910. Popularita sviatku z roka na rok rástla a tretia júnová nedeľa sa postupom času stala sviatkom všetkých otcov. V roku 1966 prezident Lyndon Johnson podpísal prezidentské vyhlásenie, v ktorom stanovil tretiu nedeľu v júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov. Sviatok Dňa otcov bol uznaný za národný sviatok až v roku 1972 prezidentom Richardom Nixonom a jeho slávenie bolo ustanovené na tretiu júnovú nedeľu / hoci nie každá krajina ho oslavuje práve v tento deň.Z USA sa tento sviatok rozšíril do Európy a tretia júnová nedeľa sa tak pomaly, ale iste udomácňuje v našich mysliach ako sviatok venovaný všetkým otcom.

Pripomeňte si teda aj vy, akú dôležitú úlohu zohráva otec v rodine a prejavte mu svoju vďaku, lásku a pozornosť. Rovnako aj vedenie mesta Svit praje všetkým otcom najmä pevné zdravie a tiež to, aby ich v tento deň, ale aj v ďalších nastávajúcich dňoch života sprevádzala pohoda, porozumenie, láska a zaslúžená úcta.

Autor: Správca Webu