Úspech našich muzikantov na EURO 2016

Úspech našich muzikantov na EURO 2016

Ľudová hudba Jánošík zo Svitu má na konte nemalé množstvo pozoruhodných koncertov po krajinách Európy i sveta. Viackrát účinkovala v rámci letných i zimných olympijských hier v Slovenskom dome a na významných festivaloch. Pred pár dňami sa vrátila z Majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré sa konali vo Francúzsku. Práve o tomto ich pobyte sme sa v krátkosti pozhovárali s kapelníkom Jankom Froncom.

Ľudová hudba Jánošík zo Svitu má na konte nemalé množstvo pozoruhodných koncertov po krajinách Európy i sveta. Viackrát účinkovala v rámci letných i zimných olympijských hier v Slovenskom dome a na významných festivaloch. Pred pár dňami sa vrátila z Majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré sa konali vo Francúzsku. Práve o tomto ich pobyte sme sa v krátkosti pozhovárali s kapelníkom Jankom Froncom.

Ako ste sa na toto významné podujatie dostali a v akom zložení ste účinkovali?


Bolo to na pozvanie Slovenského futbalového zväzu – naše doterajšie vystúpenia mali taký priaznivý ohlas, že nás oslovili, aby sme prezentovali naše umenie v troch mestách, kde sa odohrávali zápasy našich futbalistov. Vieme, že na Slovensku je veľa vynikajúcich kapiel, ale naše doterajšie úspešné účinkovanie a dobré kontakty iste dopomohli k tomu, že nás oslovili. Je to pre nás veľká česť a veľmi si to vážime. Od roku 2014 pôsobíme poväčšine v zložení Jano Hurajt, Tomáš Koky a ja. V tejto „trojke“ sme aj vycestovali na EURO 2016.


Kde a s akým úspechom ste sa predstavili v dejisku ME?


Mali sme tri hlavné koncerty – prvý v Bordeaux, kde naši mali za súpera Wales. Hrali sme pre činovníkov Slovenského futbalového zväzu, ale i UEFA. Druhé vystúpenie bolo v meste Lille , dejisku stretnutia s Ruskom– tam sme zažili nezabudnuteľný pocit, keď sme z balkóna izby hotela na námestí hrali pieseň Na kráľovej holi a stovky Slovákov, ktorí boli na námestí – spievali s nami. Bolo to veľmi silné, až dojímavé. Proste jedinečné! Na záver sme koncertovali na lodi v meste Lyon.


A aký bol ohlas divákov?


Musím úprimne, pri všetkej skromnosti povedať, že fantastický. Ako kapela sme ich zaujali a prekvapili – ale nemôžem nevyzdvihnúť jedinečný talent nášho Tomáša, ktorý ich uchvátil svojim majstrovstvom na rôznych nástrojoch – je to naozaj pán muzikant – multiinštrumentalista. Hrali sme naše ľudové piesne, ale aj svetové evergreeny. Hudba je fenomén, ktorý búra akékoľvek jazykové bariéry. Hrali sme srdcom a tak to i diváci prijímali.


Mali ste možnosť byť i priamo na zápasoch?


Samozrejme, zažili sme neskutočnú atmosféru troch obrovských nových štadiónov, tisíce našich slovenských fanúšikov – bolo to niečo neuveriteľné.


A čo Vás čaká najbližšie?


S veľkou radosťou sme prijali pozvanie Slovenského olympijského výboru na účinkovanie v Slovenskom dome v Rio de Janeiro v Brazílii na letnej olympiáde. Ideme tam vo väčšom zložení – pribudne huslista zo Žilinského komorného orchestra Miro Baloga a cimbalista Dezider Auxmann. Bude to náročné – 17 dní hrania , ale bývať by sme mali pri pláži, takže dúfam, že bude čas aj na oddych a relax.


Chlapcom držíme palce a bez pátosu musím povedať – sme na Vás hrdí – veď reprezentujete Slovensko ale i náš Svit. Vďaka vám!

V. Žoldáková