Kniha Spod Kráľovej hole

Kniha Spod Kráľovej hole

"Keď kone kopytami predných nôh zabúchali na vráta a zarehtali, Janova žena Marina sa tak preľakla, až ju pichlo pri srdci.

"Keď kone kopytami predných nôh zabúchali na vráta a zarehtali, Janova žena Marina sa tak preľakla, až ju pichlo pri srdci.

- Čo to má znamenať? Čo je to za buchot? Čie kone tu erdžia? Vari sa splašili a treskli s vozom do vrát? Alebo sa nebodaj niekomu niečo stalo?

Keď vyšla pred dom, zaúpela:

- Preboha! Veď sú to naše kone! Kde je však Jano? Ten isto leží v lese pod drevom. Pripučený, pomliaždený, dobitý, možno nebohý, - preblesklo jej hlavou, lebo na voze ležiaceho Jana cez kone nevidela. Keď ho zbadala, zburcovala susedov, aby prišli na pomoc. Jano ležal na tom voze na chrbte bez pohybu, polomŕtvy, bledý ako smrť. Oči privreté, čelo, ústa, tvár a bradu akoby mal vytesané z dreva . Keď Marina zbadala jeho skrvavené chološne, úplne ohlúpla, iba tam stála celá roztrasená, chvela sa ako osika a bola rada, že už to nie je na nej, ale v iných rukách, že sa ho už ujali susedia, lebo sama nebola ničoho schopná."

(Ukážka zo skutočného príbehu O Janovi Havrančikovi Grajcarovi)

František Bardy

Spod Kráľovej hole, príbehy a historky z Liptovskej Tepličky

Mladších i starších čitateľov pod Tatrami určite poteší kniha Františka Bardyho Spod Kráľovej hole, Povesti a historky z Liptovskej Tepličky. Nájdete v nej 32 príbehov, ktoré sa v Liptovskej Tepličke zachovali od najstarších čias len v ústnom podaní. Jednotlivé povesti a historky zaznamenávajú ťažký, ale neraz i úsmevný život a prácu našich predkov. Kniha umožňuje čitateľovi preniesť sa vo svojej predstavivosti do doby dávno minulej a tá je autentická aj preto, že autor opisuje dnes už neraz zabudnutú prácu bačov na salašoch, horárov, lesných robotníkov. Vďaka autorovi, ktorého mnohí určite poznáte aj ako učiteľa Základnej školy na Komenského ulici vo Svite, nahliadnete do kúdeľných izieb a zoznámite sa s príbehmi, ktoré si tepličské dievky a ženičky pri pilnej robote rozprávali. Keďže autor je aj regionálnym historikom, v povestiach a historkách sa drží faktov, verne približuje myslenie a predstavy ľudí žijúcich v strede hôr.

V knihe Spod Kráľovej hole však nájdete aj povesti o splosých babách, ktoré sa v spomienkach zachovali len v Liptovskej Tepličke a nikde inde na Slovensku sa s týmto fenoménom nestretneme. Zoznámite sa s nadprirodzenými bytosťami a javmi, ktoré dodnes vzbudzujú neistotu a strach, ale zoznámime sa aj so zaujímavými príbehmi ľudí, ktorých potomkovia žijú v obci dodnes.

Kniha Spod Kráľovej hole je doplnená ilustráciami významného grafika a maliara z nášho regiónu František Žoldák. Nájdete tu i pár slov o autorovi, príhovor a poďakovanie autora, poznámku o vzniku tejto knihy, ale aj slovník tepličských slov, ktoré sú kvôli autenticite v príbehoch použité.

Príbehy a povesti spod Kráľovej hole môžu obohatiť a osviežiť aj rôzne súťaže v prednese prózy žiakv základných a stedných škôl a rovnako pomôžu rozšíriť záber regionálnej výchovy v spoznávaní života našich predkov v širšom regióne pod Kráľovou hoľou, ale aj na Slovensku.

Knihu Spod Kráľovej hole si môžete zakúpiť v kníhkupectvách nášho regiónu, ale objednať si ju môžete aj z pohodlia domova v internetových obchodoch Martinus, Gorila a Ikar.