Obsah

Škoda HORAL MTB MARATHON 2019

Bezbariérový vstup na akciu

Akcia je vhodná pre deti

Škoda HORAL MTB MARATHON 2019 1 Horský cyklistický maratón oslavuje 20. ročník

Dátum konania: 10. 8. 2019 začiatok od 07:00

Miesto konania: areál pri Mestskom úrade a Iskra aréne, Svit

Typ akcie: šport, aktívne trávenie voľného času

Organizátor: ŠK HORAL Alto - Slovakia

Horský cyklistický maratón HORAL mal pred dvadsiatimi rokmi svoju premiéru. Vtedy, v roku 2000, skupina nadšencov horskej cyklistiky zorganizovala prvý pokusný ročník tohoto podujatia, ktorého sa vtedy zúčastnilo 50 cyklistov (v sobotu 10.8.2019, v rámci jubilejného 20. ročníka, očakávajú organizátori účasť približne 900 účastníkov).

V nasledujúcich ročníkoch sa Horal postupne stal uznávaným cyklistickým podujatím nielen  v rámci Slovenska, ale aj v medzinárodnom meradle. Dvakrát sa v rámci Horala konali Majstrovstvá Slovenska, pravidelne je súčasťou Slovenského pohára a je členom prestížnych medzinárodných seriálov. Jeho kvalitu a atraktívnosť doteraz ocenili účastníci z 23 európskych krajín a polovicu sveta k nám precestovali dokonca aj nadšenci z Austrálie.

Zatiaľ „najvyšším vrcholom“ Horala boli Majstrovstvá Európy v roku 2017, ktoré zahraniční účastníci vysoko ocenili.

V priebehu 20 rokov organizátori Horala vyskúšali niekoľko centier pretekov. Začínalo sa pri Kolibe, nasledoval priestor štadióna, potom plaváreň. Aj pri Mladosti mal Horal svoje centrum, no ako rástol, potreboval viac priestoru, preto sa jeho “sídlo” presunulo do priestorov pri ISKRA  ARÉNE a Mestskom úrade. V tomto priestore organizátori našli doteraz najlepšie zázemie pre preteky takýchto veľkých rozmerov.   

Počet účastníkov sa zvýšil z úvodných 50 na súčasných približne 900 cyklistov. Rekordom bol rok Majstrovstiev Európy, kedy mesto Svit hostilo viac ako 1600 cyklistov.

 

EKO

Cyklistika je ekologický šport a pohybová aktivita, preto sa organizátori spolu s hlavným partnerom, značkou ŠKODA, budú snažiť presadzovať to, čo je horským cyklistom vlastné a prirodzené. Jubilejný Horal  bude charakteristický minimalizáciou používania jednorazových plastových produktov. Tisíce jednorazových pohárov, misiek, príborov, či tašiek budú  nahradené buď kompostovateľnými produktami, alebo opakovane použiteľnými výrobkami. Aj v tomto smere chce byť Horal progresívny.

 

ENI

Bez dobrovoľníkov sa podujatie takých rozmerov nezaobíde. Pre to, aby všetko fungovalo ako má a aby sa zabezpečil kvalitný servis a bezpečnosť pretekárov potrebuje Horal okrem profesionálnych služieb aj veľké množstvo dobrovoľníkov. Horal ich potrebuje viac ako 200. Samozrejme aj podobné športové podujatia majú rovnaké potreby. Preto v rámci projektu EÚ ERASMUS+ vznikol projekt medzinárodnej spolupráce mladých dobrovoľníkov ENI - ENcourage Involve Engage. V rámci tohto projektu si mladí dobrovoľníci pracujúci na horských cyklomaratónoch v Česku, Rakúsku, Maďarsku a na Slovensku vymieňajú praktické skúsenosti. Mladí dobrovoľníci z Horala sa už zúčastnili podujatí v Česku a Maďarsku a v polovici júla ich čaká zbieranie skúseností od rakúskych kolegov.

V auguste zase budeme mať my možnosť ukázať dobrovoľníkom z týchto krajín ako funguje organizácia pri podujatí Horal.

Vzhľadom k spomínanej personálnej náročnosti by sme aj prostredníctvom mestských novín chceli osloviť ďalších nových dobrovoľníkov. Pripravený je zaujímavý program a darčeky. Privítame každého, kto je ochotný pomôcť. Kontakt: horal@horal.sk.

 

JUNIOR

Veľmi dôležitou súčasťou Horala sú detské preteky. Nazývajú sa HORAL JUNIOR a sú určené pre deti každého veku. Či už sú to tí najmenší na odrážadlách, či trojkolkách alebo tínedžeri, pre ktorých nie je problém absolvovať aj zopár terénnych prvkov. Horal Junior sa bude konať pri Kolibe takisto v sobotu 10. augusta 2019 od 14:00.

Pre rodiny je určená trasa HORAL DEJZI, ktorá vedie cez Lopušnú dolinu, Vápenicu, Spišskú Teplicu späť do Svitu. Táto súťaž nesie názov ŠKODA FAMILY a rodinné tímy si okrem zážitkov z krásnej trasy a prírody budú môcť odniesť pekné ceny venované generálnym partnerom, značkou ŠKODA.https://www.horal.sk/?lang=en


Vytvorené: 17. 7. 2019
Posledná aktualizácia: 17. 7. 2019 11:00