Už aj vo Svite môžete používať zdieľané bicykle

Po viac ako dvojročnej snahe a neustále vyvíjanej aktivite vedenia mesta sa zavedenie tzv. bikesharingu konečne podarilo. Zdieľané bicykle slávnostne uviedla do používania primátorka mesta Dáša Vojsovičová spolu s hosťami v piatok 14. mája.

Prítomným sa ako prvá prihovorila práve primátorka: „Som nesmierne rada, že moja dvojročná snaha  a intenzívna komunikácia  s pánom Digom zo spoločnosti Antik telecom o zavedenie tejto služby aj v našom meste nevyšla nazmar a stojíme tu dnes, aby sme Vám predstavili zdieľané bicykle. Verím, že je to ďalší benefit pre našich obyvateľov, ktorý jednak môže uľahčiť život pri presúvaní sa mestom, ale najmä je veľmi praktický a ľahko dostupný. Skvelou výhodou požičania si tohto bicykla je, že ho nemusíte vracať na pôvodné miesto. Môžete ho odložiť kdekoľvek, kde sa potrebujete prepraviť bez ďalších starostí a obáv o bicykel. “ Nadšenie v krátkom príhovore zdieľal aj Peter Blaas (business development director) spolu s Matúšom Digom (business developer) zo spločnosti Antik telecom. Peter Blaas  podotkol že takéto prepojenie samospráv pomocou bikesharingu ako tu (Svit- Poprad- Spišská Teplica) je na Slovensku jedinečné a výnimočné a najmä po prvýkrát. Prítomných pozdravil aj Radoslav Šeliga, starosta Spišskej Teplice, obce, ktorá onedlho taktiež spúšťa službu zdieľaných bicyklov a tým sa uzatvorí „trojlístok“ samospráv, ktoré prepojí používanie bikesharingu. Na nových zdieľaných bicykloch, ktorých je vo Svite celkom 50 kusov, sa ako prví slávnostne odviezli žiaci Strednej odbornej školy polytechnickej J. A. Baťu, ktorí prišli za sprievodu riaditeľky Evy Nebusovej.

Ako začať?

• Po príchode k bicyklu naskenujte QR kód, ktorý sa na ňom nachádza
  • Ak ešte nemáte aplikáciu, pomocou tohto QR kódu si ju bezplatne stiahnete
  • Ak ste klient spoločnosti Antik, prihlásite sa pod svojimi bežnými prihlasovacími údajmi. Ak nie ste klientom, vytvoríte si účet, kde jednorazovo uhradíte tzv. depozit (poplatok, ktorý Vám bude pri zrušení svojho užívateľského účtu vrátený).
  • Cena jazdy na zdieľanom bicykli je 1,-€/ 1 hodina s minútovou tarifikáciou
  • Po použití bicykla ho bezpečne odstavíte tam, kde Vám to vyhovuje (tak, aby neprekážal chodcom alebo v cestnej premávke)
  • A hotovo.

Prečo používať zdieľané bicykle?

• Lebo sú praktické a ľahko dostupné
  • Lebo ich po presune z bodu A do bodu B nemusíte vracať späť na miesto odkiaľ ste ich vzali
  • Lebo sa o ne nemusíte starať – vôbec, iba si užívate výhody bicyklovania
  • Lebo sa o ne nemusíte strachovať (či Vám ho niekto nezničí, neošúcha alebo nebodaj neodcudzí...)
  • Lebo sú ekologické
  • Pomôžu Vám vyhnúť sa zápcham
  • Ušetria Vám čas
  • Bicyklovanie je pohyb a pohyb je zdravý

Požičať si, premiestniť sa ekologicky a ešte aj s benefitom pre svoje zdravie z miesta na miesto a odložiť – toto je hlavnou myšlienkou bikesharingu, ktorý je už bežnou súčasťou moderných a ekologicky smerujúcich miest po celom Slovensku. Zabezpečovaním bikesharingu sa zaoberá spoločnosť Antik Telekom, s.r.o. Informácie a návod ako začať a využiť túto novú službu vo Svite nájdete na stránke www.verejnybicykel.sk.

Zámerom mesta  bolo vždy presadzovanie rozvoja cykloturizmu a zároveň vzájomné prepojenie cyklotrás v meste Svit - Poprad a obci Spišská Teplica. Pre obyvateľov nášho mesta  bude k dispozícii 50 bicyklov, ktoré budú slúžiť či už na bežnú prepravu po meste, spoznávanie blízkeho okolia a v neposlednom rade aj určite upevňovanie svojho zdravia tak dôležitého v tomto období. Mesto Svit sa tak zaradí k mestám, ktorého neustálym úsilím je vytvárať čo najlepšie podmienky pre  športové aktivity, zlepšovať kvalitu života svojich obyvateľov, ale aj držať krok s dobou  a byť moderným a pokrokovým miestom pre život.

d.v.

Vytvorené: 15. 5. 2021