Takto bude vyzerať "Baťovská" bankovka

Svit bude mať prvú suvenírovú bankovku 1 Pri príležitosti 85. výročia založenia mesta Svit, bude vydaná suvenírová bankovka SVIT z ruky akademického maliara Stanislava Lajdu.

Kompozícia tohto vydania zobrazuje zakladateľa mesta Jana Antonina Baťu, symboly mesta a budovu železničnej stanice vo Svite, ktorá je vzácnosťou v celoeurópskom meradle.

Svit je jedno z najmladších slovenských miest. Vzniklo v roku 1934, keď firma „Baťa“ zo Zlína zakúpila pozemky na výstavbu podniku na výrobu viskózových vlákien. Názov mesta je odvodený od pomenovania podniku – Slovenská VIskózová Továreň. Štatút mesta obdržal Svit dňa 30. mája 1962.

J.A. Baťa s nevlastným bratom T. Baťom založili zn. obuvy Baťa, ktorú z Československa vyvážali do celého sveta. Založili viac než 20 priemyselných osád po celom svete s typickou Baťovskou architektúrou - tzv. malé Zlíny, medzi ktoré patrila aj priemyselná osada Svit, v koncepte ideálneho mesta v záhradách.

Projekt železničnej stanice je z architektonického štúdia Baťa a.s. Zlín (začiatok výstavby 1948 - ukončená 1968). Súčasťou tejto budovy je vsadená veľká, rozmermi nevídaná sklenená vitráž od známych slovenských akademických umelcov Bendík, Stašík. Regulačný plán obce Svit z roku 1948 (rok kedy sa stanica začala stavať) navrhoval rozvoj obce smerom na severovýchod od železničnej stanice a stanica mala slúžiť ako uzol pre stretávanie sa, využívanie služieb a transport do iných miest (v 60. rokoch 20 stor. bolo vo Svite zamestnaných cca 8000 ľudí z celého kraja), preto aj vo Svite stál každý rýchlik. Budova stanice je zároveň Národná kultúrna pamiatka. V jej priestoroch je tiež umiestnená expozícia - múzeum Baťa pod Tatrami.
Vydanie Euro Souvenir bankovky SVIT je výnimočnou cestou, ako si pripomenúť výročie vzniku osady Svit a zároveň vzdať hold jeho zakladateľom, ktorí boli na svoju dobu nesmiernymi vizionármi, úspešnými podnikateľmi, ale tiež váženými ľuďmi a zamestnávateľmi. Odkaz ich pokrokovosti, húževnatosti, odhodlanosti a cieľavedomosti si vo Svite ctia obyvatelia dodnes a sú hrdými živiteľmi myšlienok "Batizmu".

Bankovka bude vydaná v náklade 10 000 kusov, a predávať sa bude za 3 eurá. O termíne a čase predaja budeme včas informovať, tieto sú v príprave.

Vytvorené: 10. 10. 2019
Autor: Daniela Virostko