Svit poctila svojou návštevou veľvyslankyňa Írska

Naše mesto si vybrala preto, lebo ju zaujalo, že vo vedení mesta stojí žena – primátorka. A tiež chcela navštíviť miestnu Strednú odbornú školu polytechnickú J. A. Baťu.

Včera popoludní privítala primátorka Dáša Vojsovičová spolu s prednostom mestského úradu Jánom Hutníkom na mestskom úrade skutočne vzácnu návštevu – veľvyslankyňu Írska na Slovensku Hildu Ó Riain so spolupracovníčkou Zuzanou Kršjakovou.

Na úrade sa pozhovárali o rôznych aktuálnych témach vo verejnom dianí. Veľvyslankyňa sa aktívne zaujímala o históriu mesta, podniky tu pôsobiace i o spôsob života. Ale ako jeden z hlavných dôvodov, prečo sa pri rozhodovaní o tom, ktoré podtatranské mesto navštívi,  uviedla: „Žena vo vedení mesta nie je až taký bežný jav. Ja sama sa často ocitám v situáciách, kedy som pri rôznych rokovaniach a stretnutiach v miestnosti jediná žena. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som chcela navštíviť Svit.“ Hilda Ó Riain prekvapila nielen svojim sympatickým a bezprostredným vystupovaním, ale aj svojou znalosťou slovenčiny. „Je to krásny a zároveň ťažký jazyk. Máte šťastie, že je to váš rodný jazyk. Hovoriť anglicky dnes už nie je nič výnimočné, ovládať ďalšie jazyky je skvelé. Učím sa ho a nehanbím sa robiť chyby, lebo len tak sa človek dokáže niečo naučiť,“ dodala a k tomu vyzvala aj študentov na návšteve strednej školy. Sama hovorí plynule niekoľkými jazykmi.

„Každá podobná, medzinárodne významná, návšteva je pre naše malé mesto nesmiernou cťou. O to viac sa teším, že si pani veľvyslankyňa vybrala Svit. Bolo veľmi zaujímavé stretnúť sa so ženou veľvyslankyňou a vymeniť si skúsenosti a názory o tom, aké to je pracovať v oblasti, kde počtom prevažujú muži. Ale zároveň je inšpiratívne vidieť ženu, ktorá žije svoj život ďaleko od domova, ale zároveň má tak otvorenú myseľ, že je tým nadšená a vníma to len pozitívne.“ Povedala o stretnutí primátorka Dáša Vojsovičová.

Na návšteve školy ju privítala riaditeľka Eva Nebusová s kolegyňami. Žiaci sa predstavili milou prezentáciou v anglickom a nemeckom jazyku. Potom im veľvyslankyňa porozprávala o mnohých zaujímavých veciach, ktoré spájajú Írsko a Slovensko, o svojej práci a spomenula aj to, že pôsobí na Slovensku na svoju vlastnú žiadosť. Má rada naše počasie, ktoré je vraj príjemnejšie od toho írskeho, tiež hory a ľudí. „Naše národy majú veľa spoločného. Okrem toho, že museli bojovať o svoju nezávislosť, sme si veľmi blízky aj povahami – sme srdeční, máme podobný humor a neberieme sa príliš vážne,“ dodala na záver.

Vytvorené: 6. 11. 2019
Posledná aktualizácia: 6. 11. 2019 15:42