„Našou snahou je, aby mesto Svit bolo opäť mestom v záhradách, zelenšie a príjemnejšie pre život. V skrášľovaní ulíc nám môžu pomôcť aktívni obyvatelia mesta Svit, a to vytvorením predzáhradky na pozemku mesta pri svojom bytovom, rodinnom dome. Dôležité je, aby predzáhradky boli praktické a dlhodobo udržateľné. Starostlivosť o záhon vykonáva aktívny občan, ktorý si podal žiadosť o založenie predzáhradky,“ vysvetľuje Tatiana Dučaiová z OZ NATURALISTA.
Na projekt sú vhodné neoplotené predzáhradky s rozsahom pozemku od 10-20 m2. Mesto Svit bude participovať na projekte sumou 5000 € ročne vyčlenenou na nákup rastlín. Zdrojom sú účelovo viazané prostriedky z výrubu drevín v katastri mesta.
Ktoré rastliny sa môžu vysádzať?
Výsadba odporúčaných rastlín by mala byť do ucelených záhonov, plošne oddelených od kosených trávnikov, pre zjednodušenie údržby a zabránenie neželanému poškodeniu pri údržbe trávnikov. Rastliny vo výsadbe je možné kombinovať a vytvoriť tak pestrý záhon. Výber druhov rastlín môže byť rôzny a je len na obyvateľoch, aké rastliny vyberú z tých odporúčaných. Veľmi dôležité je umiestnenie predzáhradky, ktoré určuje, aký typ rastlín budete sadiť.
„Treba rozlišovať rastliny vhodné na oslnené plochy, do polotieňa, či tieňa. Vhodné na výsadbu sú kríky, trvalky, cibuľoviny a bylinky, letničky sa sadiť môžu ako doplnková rastlina, ktorú si hradí žiadateľ sám,“ dopĺňa Michal Olšavský z OZ NATURALISTA.
Postup, aby to fungovalo
1. Oslovíte mesto Svit alebo Občianske združenie NATURALISTA s výberom plochy, na ktorej už máte alebo chcete pomôcť so založením okrasného záhona.
2. Plán predzáhradky
Ak máte plán predzáhradky, napríklad aj vo forme jednoduchého nákresu a rozloženia jednotlivých rastlín, môžete ho pripojiť ku žiadosti. Ak nie, spoločne s občianskym združením NATURALISTA ho vypracujeme. Minimálna plocha záhonu by mala byť 10 m2, maximálna 20 m2. Pre bližšie informácie o výbere rastlín kontaktujte OZ NATURALISTA alebo sledujte web stránku mesta Svit, kde sú zverejnené odporúčania týkajúce sa výberu rastlín.
3. Mesto Svit posúdi Vašu žiadosť a rozhodne o žiadosti. Ak ju odsúhlasí, prispeje vám na založenie predzáhradky nákupom vybraných rastlín v dohodnutej sume (nákup rastlín vykonáva mesto Svit, prípadne Technické služby mesta Svit).
4. Po schválení žiadosti si sami pripravíte záhon a po prevzatí rastlín od mesta sa stávate hlavným opatrovateľom vašej predzáhradky. Všetky rastliny musia byť vysadené v tomto záhone. Údržba predstavuje pletie, okopávanie a polievanie, chemické postreky NIE SÚ dovolené.
5. Na konci sezóny, v jeseni, bude vyhlásený víťaz z podporených žiadostí - najkrajšia predzáhradka.
Ďakujeme, že postupujete podľa našich odporúčaní a pomáhate nám vytvárať príjemnejšie a krajšie miesto na život v našom meste Svit.
Ing. Tatiana Dučaiová, Ing. Michal Olšavský - Kontakt: naturalistaobcianskezdruzenie@gmail.com
Je potrebné sa registrovať (zaslať žiadosť o predzáhradku mestu Svit) do 31.3.2023.
ŽIADOSŤ na stiahnutie TU (329.82 kB)
Aké rastliny vybrať?
Zo skuseností OZ NATURALISTA sa dobre darí na slnečnom stanovisku týmto rastlinám:
astra (Aster dumosus) kocúrnik záhradný (Nepeta faasenii) kráska kopijovitá (Coreopsis lanceolata) agastache vrásčité (Agastache rugosa) echinacea pupurová (Echinacea purpurea) flox metlinatý (Phlox paniculata) rudbekia žiarivá (Rudbeckia fulgida) ľaliovka (Hemerocallis) margarétka (Leucanthemum) monarda (Monarda x hybrida) lupina (Lupinus polyphyllus) pivónia (Paeonia) konopáč obyčajný (Eupatorium cannabinum) chrastavec (Knautia macedonica) šalvia hájna (Salvia nemorosa) šalvia lúčna (Salvia pratense) šalvia lekárska (Salvia omcinalis) rozchodník nádherný (Sedum spectabile) rebríček obyčajný (Achillea millefolium) levanduľa lekárska (Lavandula omcinalis) palina (Artemisia sp.) proso (Panicum sp.) smlz (Calamagrostis sp.) perovec (Penisetum sp.) bezkolenec (Molinia sp.) ozdobnica (Miscanthus sp.) ostrica (Carex sp.) ostrevka (Sesleria autumnalis) kavyľ (Stipa sp.)
Vhodné do polotieňa:
udatník (Aruncus x hybrida) heuchera (Heuchera sp.) zimozeleň (Vinca minor)
brečtan (Hedera helix) hosta (Hosta sp.)
pakost (Geranium sp.)
brunera (Brunneramacrophylla) lupina (Lupinuspolyphyllus)
zvonček klbkatý (Campanula glomerata) ostrica (Carex sp.)
chlpaňa (Luzula sp.)
Z kríkov sa odporúčajú:
tamariška (Tamarix sp.), zlatovka (Forsytia sp.), kalina (Viburnum sp.), vajgela (Weigela florida), tavoľa (Physocarpus sp.), orgován (Syringa sp.), tavoľník (Spirea sp.), budjela (Buddleja davidii), hrab (Carpinus betulus) tvarovaný pre živý plot, vtáčí zob (Ligustrum sp.), kéria japonská (Kerria japonica), zemolez (Lonicera sp.), drieň/svíb (Cornus sp./Swida sp.), skalník (Cotoneaster sp.), ríbezľa krvavá (Ribes sanguineum), dráč (Berberis sp.), pajazmín (Philadelphus sp.).