Obsah

Nositeľ ľudovej tradície Milan Pastrnák vystavuje veľkonočné vajíčka v priestoroch MsÚ

Typ: ostatné
Milan Patrnak veľkonočné vajce V priestoroch vestibulu MsÚ si do 20. apríla môžete pozrieť výstavu tradičnej ľudovej kultúry - batizovských veľkonočných vajec od Milana Patrnáka.

Milan Patrnak veľkonočné vajceVeľkonočné vajíčka od Milana Pastrnáka sú výnimočné veršovanými textami, ale aj samotnou technikou vyškrabávania, ktorá nie je vôbec jednoduchá a autorovi trvá aj niekoľko hodín. Batizovčan Milan Patrnák sa vyškrabávaniu veľkonočných vajíčok batizovským spôsobom venuje od svojho detstva.

K tejto technike ho priviedla jeho stará mama Anna Pastrnáková, ktorú to zas naučila jej stará mama. „Bývali sme spolu v jednom dome, tak som sa priučil tejto technike. Originalita je v tom, že naše veľkonočné batizovské vajíčka majú poslanie. Na rozdiel od tých ostatných sú originálne s veršíkom. Nikde na svete sa také nerobia. Na vajíčko píše dievča odkaz pre chlapca, ktorého má rada alebo chce s ním chodiť,“  vysvetľuje tradíciu veršovnia majster svojho remesla.

Ak dievča cítilo sklamanie zo vzťahu, napísalo na vajíčko takýto odkaz pre kúpača: Bodaj by ťa porazilo, že by sa ti nikdaj dobre nevodilo, bodaj by ťa teľo bilo hromoch, keľo v Batizovciach murovaných domov,“ vysvetľuje M. Pastrnák.

V minulosti sa vajíčka farbili v brezuľke, červenej farbe z kôry stromu. Veršíky vznikali aj v tzv. kúdelných izbách, kedy sa ženy a dievčatá stretávali pri pradení a spolu sa rozprávali o rôznych životných situáciách, ale aj o bežných dedinských klebetách. A tak vznikali napríklad aj takéto:            

„Môžeš za to milý, môžeš sa to stati, može si katolík, luteránku vzati. Príď šuhajko do nás, príď do nás hoc kedy, už mám lepší rozum, jak som mala vtedy. Vtedy som šuhajko taký rozum mala, keď si prišiel do nás, som ca vyháňala. A teraz šuhajko taký rozum nemám, keď neprídeš do nás, sama ťa zavolám.“

Alebo

eľkonočné vajíčka od M. Pastrnáka 

„Už som zapomnela na koho som chcela, na teba nemôžem, hybaj bych musela. Boli dvere otvorené do srdiečka môjho, ale už sú zatvorené, viac nepustia iného. Môžeš dobre vedieť, že ca rada mávam, písano vajíčko zo srdca ci dávam. Na pamiatku z veľkej lásky. Oľga“

Milan Pastrnák má od svojej starej mamy uchovaných približne 350 veršíkov. Vajíčka nepredáva. Vyrobenie veľkonočného vajíčka trvá Pastrnákovi približne 4 hodiny. Tradícia vyškrabávania veľkonočných vajíčok má okolo 200 rokov.


Vytvorené: 17. 3. 2023
Posledná aktualizácia: 6. 4. 2023 11:42
Autor: Zuzana Dobránszka