Obsah

Nikdy nie je neskoro začať tvoriť

Typ: ostatné
Marta Spišiaková Vedeli ste, že žehličkou sa nielen žehlí, ale dá sa ňou aj úspešne maľovať?

Marta SpišiakováNie je to vtip, ale unikátna maliarska technika, ktorej prvopočiatky siahajú až do starovekého Grécka. Enkaustika - maľba roztaveným voskom na enkaustický papier je umeleckým vyjadrením ako aj arteterapiou. Mgr. Marta Spišiaková vás o tom presvedčí osobne na workshope vo štvrtok 7. decembra 2023 v CVČ. Jej tvorbu si môžete pozrieť vo vitrínke vestibulu MsÚ do konca novembra.

Maľovať sa dá naučiť v každom veku

Vyštudovaná špeciálna pedagogička, ktorá sa venuje deťom, ale je aj sprievodcom maliarskych techník pre dospelých, si s farbami potykala až v pokročilom veku, keď si chcela enkaustickým kurzom urobiť radosť. Nikdy nechodila na výtvarnú školu, napriek tomu sa pri jej obrazoch takmer každý pristaví. Jej diela sú plné farieb a abstraktných tém, ktoré vizualizujú autorkine pocity a nálady.

„Každý si tam vie nájsť to svoje, nenútim nikoho rozmýšľať nad nejakými názvami. Možno tam niekto vidí srdce a druhý možno nie. Nechávam všetko na ľuďoch, nech si to domyslia. Každý sme nejaká osobnosť a máme zažité rôzne veci, preto môže niekto rovnaký obraz precítiť úplne inak. Pre ľudí, ktorí si idú na MsÚ niečo vybaviť a prejdú okolo vitrínky, už len to, že sa pri nej zastavia pre mňa znamená, že ich niečo zaujalo. Pre niečo sa zastavili a niečo ich pritiahlo. Vnímam to ako také oslovenie cez obraz a dávam to viac do podoby duše,“ začína svoje rozprávanie Marta Spišiaková.    

špeciálne enkaustické vosky

Umelkyňa sa enkaustike venuje od roku 2017, kedy ju zaujal jeden mail s predmetom: Nikdy nie je neskoro začať tvoriť, aj v 50-tke sa to dá, a tak sa prihlásila na kurz do Košíc a odvtedy tvorí.

„Je to moja srdcová záležitosť, oddych, terapia, láska k vosku a liečenie. Tvorím intuitívne, čo moja duša nacíti a moja ruka vedie, to potom pretavím do obrazov. Nekopírujem ani si nehovorím, že idem maľovať hneď konkrétne kvety alebo hory, proste ma vedie pocit a ruka. Som na seba veľmi prísna, tvorím a navštevujem rôzne kurzy, ktoré ma zdokonaľujú a posúvajú vpred. Zo začiatku to tak nebolo. Až po enkaustickom kurze, keď som mala na svoje prvotiny veľmi dobrú spätnú väzbu, som nabrala odvahu a sebavedomie a začala som si viac veriť. Prestala som o sebe pochybovať, a šla som za tým, čo ma napĺňa. Podporovali ma najmä ľudia z opačného konca republiky, že obrazy majú silu a to, čo do nich dávam, sa mi vráti. Ak len jedného človeka oslovím, má to všetko zmysel, prečo by som potom mala o sebe pochybovať? Riadim sa heslom, rob dobro a stokrát sa ti to vráti,“ zamýšľa sa M. Spišiaková.

Umenie Marty Spišiakovej

Ako ďalej výtvarníčka sama povedala, enkaustika je zaradená medzi arteterapiu – liečbu umením. Arteterapia je špeciálnym druhom psychoterapie, čiže tzv. liečením duše, ktorá sa zameriava na rozvoj tvorivých schopností, citového vývinu a medziľudských vzťahov. „Vďaka tepelným nástrojom ako je enkaustická žehlička alebo ankaustické pero a jednoduchému nanášaniu roztavených voskov, sa tejto maliarskej technike darí odstrániť bloky, vzorce, možno výsmechy a traumy, ktoré v sebe nosíme a umožniť tak znovu spoznať svoju kreatívnu stránku. Enkaustika prebúdza nielen fantáziu, ale vnáša do mnohých ľudí pokoj, spontánnosť a nadšenie z okamžitého výsledku. Vidím to hlavne pri deťoch,“ vymenúva pozitíva arteterapie M. Spišiaková.    

Enkaustická žehlička a špeciálne vosky

V procese enkaustickej maľby sa pracuje s tepelným zdrojom – špeciálnou enkaustickou žehličkou, a preto je dôraz na bezpečnosť na prvom mieste. Na rozohriatu kovovú plochu žehličky sa nanášajú farebné vosky, a tie sa potom rôznymi ťahmi odtláčajú na špeciálny enkaustický papier. Podľa toho akou silou a ťahmi sa plocha žehličky pritláča na papier, podľa toho sa farebné pigmenty voskov do seba vpíjajú a na podklade vytvárajú štruktúry a prekrásne nezmývateľné a odolné umenie. Táto relaxačná metóda poskytuje dostatočný priestor na tvorivé prejavy aj pre tých, ktorí k maľovaniu nemajú žiaden vzťah.

„Samotné farebné kombinácie si vyberám intuitívne. V enkaustike nie je predpísané, že červená musí byť zákonite kombinovaná s hnedou. Obrys žehličky a jej špic prikladám tak ako ma vedie srdce, ruka, intuícia. Vždy mi robí radosť, keď neviem, čo z toho vo finále vznikne, a to ma fascinuje,“ dodáva nadšene autorka.  

Každý jeden obraz maľuje M. Spišiaková od srdca, nikdy netvorí, keď je nahnevaná a nervózna. „Možno mi je najmilší obrázok práve ten, pre ktorý sa ľudia ku mne vracajú a povedia, že im v niečom pomohol. Spätná väzba je veľká a v pozitívnom slova zmysle. Mojím cieľom je odovzdať deťom a dospelým poznanie a zážitkovo ich naučiť základnú techniku. Sú takí, ktorí si to chcú len vyskúšať a povedia, že nevedia maľovať, že na workshop prišli iba zo srandy, neveria si, sú možno nastavení inak. No akonáhle ich to chytí za srdce, nechcú pustiť žehličku z ruky. Vždy si môžu to, čo vytvorili vziať so sebou domov a niekomu to podarovať, či si to zavesiť a vystaviť,“ uzatvára Marta Spišiaková.  

enkaustická žehličkaVitrínka MsÚ

M. Spišiaková ovláda aj rozšírené techniky fúkanej enkaustiky na veľké plátna, ale jej srdcovkou sú práve úplné základy, to ju napĺňa a baví najviac. Vytvorenie enkaustického obrázku jej trvá niekedy pol hodiny, inokedy roky, pretože sa k nedorobeným dielam rada vracia. Ako sama hovorí, vždy keď dozrie ten správny čas, dokončí rozrobené dielo. Medzi jej obľúbené farby patria: tyrkysová, modrá, červená a biela. Svoje všestranné umenie posúva umelkyňa ďalej prostredníctvom hand made výrobkov. „Pracujem dušou a som rada, že som v sebe objavila tento dar. Ak ste smutní alebo unavení a bez odpovede, príďte si ku mne oddýchnuť na kávu a k mojim voskom,“ uzatvára rozhovor Marta Spišiaková. 

Plagát_umenie enkaustika

História enkaustiky

Samotné slovo enkaustika pochádza z gréčtiny a v preklade znamená vpaľovanie a vypaľovanie tepelným zdrojom do podkladu. Táto staroveká maliarska technika používala na nanášanie farieb roztavenú horúcu voskovú zmes s pigmentom a zapúšťala sa pôsobením tepla do kameňa, dreva, plátna alebo omietky.  Za „objaviteľa“ enkaustiky je považovaný grécky maliar Pausias zo Sikyónu, ktorý túto techniku používal vo svojich maľbách v prvej polovici 4. storočia pr.n.l., kedy horúci vosk s práškovým pigmentom nanášal na stropy a drevené dosky. Dlhú dobu bola táto maliarska technika v zabudnutí. Až v 17. storočí boli nájdené enkaustické maľby v Pomejách. V minulom storočí sa enkaustike, teda maľbe horúcim voskom venoval napr. americký umelec Jasper Johns, či mexický maliar Diego Rivera, manžel Fridy Kahlo.

 


Vytvorené: 21. 11. 2023
Posledná aktualizácia: 21. 11. 2023 15:27
Autor: Zuzana Dobránszka