Most do Lopušnej doliny je čiastočne prejazdný. Nákladná doprava tadiaľ ale neprejde.

SVIT. Most do Lopušnej doliny bol minulú stredu uzavretý. Stalo sa tak po vyhlásení mimoriadnej situácie vzhľadom na havarijný stav mosta. Nasledujúci deň, v neskorých večerných hodinách, bol už čiastočne spojazdnený.

Mesto Svit je síce vlastníkom a správcom mosta, ten však ústí do účelovej komunikácie, ktorá plní účel v prospech objektov nachádzajúcich sa v doline a niekoľkých obyvateľov priľahlého katastrálneho územia obce Lučivná. Miestna komunikácia – cesta, ktorá je klasifikovaná ako komunikácia slúžiaca mestu, končí práve týmto mostom. Napriek snahám vedenia mesta riešiť nevyhovujúci stav mosta už včasnejšie, nedošlo k dohode, ktorá by bola uspokojivá pre všetky zainteresované strany. Aj z toho dôvodu sa riadna rekonštrukcia mosta nezačala realizovať skôr.

„Napriek zložitosti tejto situácie a okolnostiam sme sa ako vlastník snažili situáciu vyriešiť aspoň v rámci aktuálnych možností čo najrýchlejšie a najefektívnejšie. Sme si vedomí, že havarijný konštrukčný stav síce nie je možné vyriešiť za jednu noc, no snažili sme sa zabezpečiť aspoň bežný štandard dopravy pre obyvateľov lokality a jednotlivých návštevníkov, čo sa čiastočne podarilo zrealizovať týmto dočasným sprejazdnením,“ uviedla primátorka Svitu Dáša Vojsovičová.

Most je momentálne prejazdný v jednom smere v šírke 2,9 metra pre dopravné prostriedky s maximálnou váhou do 3,5 t. Je na ňom stanovená maximálna povolená rýchlosť 10 km/h.

V dohľadnej dobe vznikne neďaleko tohto mosta druhé – dočasné premostenie rieky, ktoré bude slúžiť až do vzniku trvalého riešenia, ktorým by mala byť kompletná rekonštrukcia.

Vyhlásenie mimoriadnej situácie stále trvá, keďže nie je zabezpečená úplná dopravná obslužiteľnosť cestnej komunikácie.

„V tejto chvíli nevieme povedať kedy a akým spôsobom bude rekonštrukcia zrealizovaná, vzhľadom na množstvo administratívy s tým spojenej. Aktuálne sme začali s rôznymi potrebnými administratívnymi konaniami vyplývajúcimi jednak so zákona a to je obmedzené rôznymi zákonnými lehotami, ale tiež zo stanovísk zainteresovaných organizácií. Tie by mali viesť k docieleniu čo najefektívnejšieho spôsobu zabezpečenia úplnej rekonštrukcie a teda trvalého riešenia,“ dodala primátorka.

Vytvorené: 5. 11. 2019
Posledná aktualizácia: 6. 11. 2019 09:05