Drahí seniori, nezabúdame na Vás

Drahí seniori, nezabúdame na Vás 1Primátorka mesta sa Vám prihovára listom pri príležitosti mesiaca úcty k starším

Vážení priatelia, seniori.

Prihováram sa Vám takto netradične, písaným slovom. Máme tu opäť október – mesiac úcty k starším. Po iné roky to bol pre nás všetkých vždy mesiac, kedy sme sa aj inými formami ako zvyčajne, snažili prejaviť našu vďaku a rešpekt voči Vašim prežitým rokom a skúsenostiam prostredníctvom  či už kultúrneho podujatia venovaného vyslovene Vám, alebo prostredníctvom stretnutí.

Dnes však už všetci vieme, nielen z médií, že toľko predpovedaná a očakávaná druhá vlna pandémie je skutočne tu. Neviditeľný nepriateľ je späť a čo je najhoršie, zdá sa, že s väčšou silou ako v jarnom období. Prognózy i fakty o stále narastajúcich číslach nakazených hovoria o vážnosti situácie samé za seba.

Mesto malo pre Vás, ľudí vo vyššom veku, členov organizácií a seniorov pripravené, okrem iného,  podujatie v novootvorenej reštaurácii v Dome kultúry, kde sme Vás chceli počastovať občerstvením a stráviť príjemné chvíle vo Vašej spoločnosti i za sprievodu hudobného vystúpenia. Žiaľ v tejto situácii, kedy nákaza koronavírusom ohrozuje všetkých, ale najzraniteľnejšou skupinou obyvateľstva sú stále ľudia vo vyššom veku a ľudia s ochoreniami, považujem za nevhodné, nezodpovedné a nesmierne riskantné pozývať alebo vyzývať kohokoľvek k zhromažďovaniu sa, či stretávaniu v skupinách. Nehovoriac o tom, že nám to nedovoľujú ani nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Práve naopak, rada by som Vás touto cestou vyzvala k opaku. Skúsme byť opäť statoční, zodpovední a trpezliví minimálne tak, ako sme boli v prvej fáze ohrozenia – v období od marca do júna. Stráňme sa stretávania sa v skupinách a obmedzme svoj pohyb v uzavretých priestoroch len na nutné minimum napriek tomu, že sociálne odlúčenia sú pre nás neľahké a obmedzujúce. Lebo, nanešťastie, toto je jediná známa zbraň, ktorú máme v rukách každý jednotlivec sám a ktorá sa javí ako účinná v tomto nerovnom súboji s neviditeľným nepriateľom – nákazou.

Na záver Vám však chcem vysloviť verejný prísľub, že po prekonaní aj tejto druhej vlny a uvoľnení opatrení v dôsledku zníženia rizika šírenia vírusu, v čo pevne verím a dúfam, Vám s radosťou pripravíme adekvátnu náhradu podujatí, nielen pri príležitosti mesiaca úcty k starším, ale verím, že aj v duchu radosti z konca neľahkého obdobia, ktoré je pred nami.

Prajem Vám všetkým zo srdca najmä pevné zdravie a vôľu prekonať náročné časy a obmedzenia, ktoré budeme musieť znášať spoločne. A teším sa na opätovné spoločné stretnutia, veselé tak, ako ich poznáme.

S úctou

Ing. Dáša Vojsovičová, primátorka mesta Svit