„DOTYKY S UMENÍM“ opäť vo Svite

„DOTYKY S UMENÍM“ opäť vo Svite V dňoch 17. – 22. októbra 2016 sa uskutočnil v priestoroch Koliby vo Svite plenér mladých výtvarníkov pod názvom „DOTYKY S UMENÍM“, venovaný pamiatke na nezabudnuteľné stretnutia talentovanej mládeže s národným umelcom Tiborom Bartfayom a akademickým výtvarníkom Mariánom Prešnajderom, ktoré sa v minulosti začali konať vo Svite a donedávna pokračovali v rôznych kútoch Podtatranského regiónu.

V dňoch 17. – 22. októbra 2016 sa uskutočnil v priestoroch Koliby vo Svite plenér mladých výtvarníkov pod názvom „DOTYKY S UMENÍM“, venovaný pamiatke na nezabudnuteľné stretnutia talentovanej mládeže s národným umelcom Tiborom Bartfayom a akademickým výtvarníkom Mariánom Prešnajderom, ktoré sa v minulosti začali konať vo Svite a donedávna pokračovali v rôznych kútoch Podtatranského regiónu.

Vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia SR a v spolupráci s odborom kultúry Mesta Svit sa toto významné podujatie vrátilo opäť do nášho mesta. Občianske združenie DEDIČSTVO, ktorého poslaním je zachovanie, zveľaďovanie a šírenie kultúrnych hodnôt regiónu, sa na týždeň udomácnilo do priestorov Koliby a jej okolia spolu s desiatimi vybranými študentami SUŠ z Kežmarku. Cieľom tohto podujatia bola konfrontácia talentu a výučby v škole s profesionálnym umením. Pod odborným vedením profesionálneho výtvarníka Mgr. Art. Ladislava Galku – učiteľa ZUŠ vo Svite vytvorili mladí výtvarníci spoločné dielo, čím vzdali hold pamiatke T. Bartfaya a M. Prešnajdera, ktorí nás v nedávnej minulosti opustili. Ich odkaz mladej umeleckej generácii žije v tých, ktorí sa s nimi stretávali a pokračujú v umeleckej tvorbe a zveľaďovaní kultúrneho dedičstva nášho národa. Výstavu tohtoročnej tvorby i niektorých prác z minulých ročníkov si môžete pozrieť v novembri 2016 v priestoroch Koliby.

Nech žula vsadená do pamätného stĺpa /ktorý je osadený pri Kolibe vo Svite ako spomienka na kalamitu vo V. Tatrách 2004/ z plenéra T.Bartfaya 2009, pripomína nám všetkým silu spätosti človeka s prírodou a tú si chráňme spolu s hmotným i nehmotným kultúrnym dedičstvom našich predkov.

Ladislav Havlík,
predseda OZ Dedičstvo,