Obsah

Dobrodružná Noc s Andersenom s mestskou knižnicou

Typ: ostatné
plagát Noc s Andersenom 18. ročník medzinárodného nočného detského podujatia Noc s Andersenom sa bude konať v piatok od 31. marca do 1. apríla 2023 v priestoroch CVČ Svit.

plagát Noc s Andersenom"Oficiálne so slovenskou koordináciou je to 18. ročník, ale naša knižnica sa do podujatia zapojila individuálne prostredníctvom Českej republiky už v roku 2000, kedy táto myšlienka oslavy dánskeho rozprávkara vznikla. Takže v tomto podujatí pokračujeme nepretržite už 23. rokov," uviedla vedúca mestskej knižnice Daniela Šipošová.  

Ako ďalej Šipošová povedala, témou tohto ročníka je 100. výročie narodenia slovenskej poetky, prozaičky, novinárky a dramatičky, známej predovšetkým ako autorky kníh pre deti a mládež, Kristy Bendovej.

"Hlavnou myšlienkou Noci s Andersenom je podpora čítania u detí. Je to noc s knihami a o knihách hlavne pre vekovú skupinu detí od 9-12 rokov. Tento termín vždy prispôsobujeme narodeniu H.Ch. Andersena, čo je 2. apríl,"  doplnila D. Šipošová.

Dobrodružné nočné podujatie sa začína v piatok o 18:00 hod. privítaním detí v klubovni CVČ. Následne sa deti rozdelia podľa počtu do skupín. Program je rozdelený na literárnu, pohybovú časť a jednu "strašidelnú" úlohu. Literárna časť pozostáva z literárnych otázok, kvízov a krížoviek k nosnej téme.

"Prvá úlohá spočíva v doplnení literárnych hádaniek, v Popletených rozprávkach budú musieť deti správne rozlúštiť názvy rozprávok od Kristy Bendovej. V tretej úlohe zas samostatne opraviť gramatické chyby v texte z knihy Brubličkové rozprávky,"  vymenovala zástupkyňa knižnice Viktória Kozubová.

Po prvých troch literárnych kvízoch sa malý dobrodruhovia presunú do telocvične CVČ, kde na nich čaká pohybová hra a potom sa popasujú s literárnou krížovkou, či živým pexesom. "Nebudeme prezrádzať všetky úlohy, ale deti sa majú na čo tešiť a ich snaha bude odmenená malým darčekom. No a v nočnom programe ich už tradične čaká strašidelná úloha, ktorú nám zastrešuje Mládežnícky parlament. Ráno budú na deti čakať výdatné raňajky, po ktorých pôjdu domov,"  uzavrela V. Kozubová.

Digitálna doba nesie so sebou množstvo výziev a jednou z nich je aj spôsob ako zaujať dnešné deti a priviesť ich do sveta knižnej fantázie a rozprávok. "Vidíme to aj my, že zvlásť u školákov a tínedžerov je ťažké odložiť mobilný telefón a sústrediť sa na knihu, hru alebo na pripravené úlohy. No, keď majú deti pravidelný návyk na čítanie kníh, dokážu sa do Noci s Andersenom ponoriť až tak, že na svoje mobilné telefóny často aj zabudnú a spomenú si na nich, až keď sú už doma,"  skonštatovala Daniela Šípošová. 

Na podujatie Noc s Andersenom sa môžete prihlásiť ešte do štvrtku 30. marca 2023 osobne v Mestskej knižnici Svit alebo v CVČ.


Vytvorené: 27. 3. 2023
Posledná aktualizácia: 6. 4. 2023 11:42
Autor: Zuzana Dobránszka