Ak ste si ešte nestihli kúpiť 0-eurovú bankovku Svit, poponáhľajte sa

Ak ste si ešte nestihli kúpiť 0-eurovú bankovku Svit, poponáhľajte sa 1V závere minulého roka, presnejšie 14. decembra o 7.00 h, sa začal predaj suvenírovej bankovky s podobou Jana Antonína Baťu. Pred dverami mestského úradu čakalo od nočných hodín viac než sto záujemcov.

V prvý deň predaja sa, do popoludňajších hodín, predalo približne 4 500 kusov. Čo je viac než polovica celkového množstva bankoviek. Ich počet je limitovaný a táto edícia sa už nebude opakovať. Celkovo ich bolo vyrobených 10 000, z toho 9 000 kusov bolo určených na predaj a 1 000 kusov si ponechala francúzska spoločnosť, ktorá bankovky vyrába. Pre zaujímavosť pri predaji bankovky na Štrbskom Plese bolo za celý prvý deň predaja, až do večera, predaných približne 3 400 kusov. Samotné číslo predaného množstva svedčí o veľkom záujme a o tom, že predaj bol náročný, ale prebehol bez komplikácií a konfliktných situácií aj vďaka dohľadu Mestskej polície Svit.

Do konca kalendárneho roka 2019 sa predalo celkom 5 800 kusov, teda od prvého dňa do záveru roka je to ďalších 1 300 kusov v priebehu dvoch týždňov. K 31. januáru 2020 je celkové predané množstvo 6 177 a teda k dispozícii je už len niečo cez 2 500 kusov. Mesto si ponechá niekoľko sto kusov na reprezentačné účely.

Je dôležité pripomenúť, že toto vydanie bankovky je jedinečné a dotlač nie je možná. To znamená, že po vypredaní už nebude možné bankovku zakúpiť ani v budúcnosti. Ak ste si ju ešte nezadovážili, môžete tak urobiť v podateľni mestského úradu a v Mestskej knižnici Svit. Cena je tri eurá a k dispozícii je aj špeciálny obal. Aktuálne pribudla aj možnosť nákupu na dobierku, kde poštové a balné náklady hradí objednávajúci. Množstvo zakúpených bankoviek záujemcom nie je limitované.

Daniela Virostko

Vytvorené: 11. 2. 2020