Obsah

Majstrovstvá Európy v horskej cyklistike po prvýkrát na Slovensku

Typ: ostatné
Počas druhého augustového víkendu prišla pod Tatry viac ako tisícka cyklistov. Vrcholom HORAL WEEKEND-u boli Majstrovstvá Európy v horskej cyklistike. Na štart sa postavilo 244 pretekárov z 23 krajín Európy, ktorých čakali extrémne náročné trate a pritvrdilo aj počasie.

Počas druhého augustového víkendu prišla pod Tatry viac ako tisícka cyklistov. Vrcholom HORAL WEEKEND-u boli Majstrovstvá Európy v horskej cyklistike. Na štart sa postavilo 244 pretekárov z 23 krajín Európy, ktorých čakali extrémne náročné trate a pritvrdilo aj počasie.

Muži bojovali na 134 kilometrovej trati s prevýšením 4500 metrov. Vrcholom trate bola Kráľová hoľa /1948m.n.m./. „Konečne sa preteky horskej cyklistiky vrátili opäť na horské trate. Posledné ročníky v Írsku, Nemecku a Lotyšsku boli viac na okruhoch ako v horách. Som rád, že sme spomedzi Európskych cyklistických veľmocí vybrali práve Slovensko“, priznal generálny sekretár UEC Talian Enrico Della Casa.

„Bol to brutálny závod v krásnej prírode. Na Kráľovej holi bolo 5°C, hmla a cesta dole mi dala poriadne zabrať. S Rakúšanom Albanom Lakatom, aktuálnym majstrom sveta, sme sa neustále doťahovali a až na poslednom veľkom kopci som mu trocha poodišiel. Našťastie ma minuli defekty a technické problémy a mohol som prísť do cieľa prvý,“ povedal víťaz Tiago Ferreira z Portugalska, ktorý mal čas v cieli 5 hodín a 40 minút.aS týmto časom bol skoro o dve minúty rýchlejší ako aktuálny majster sveta Rakúšan Alban Lakata, ktorý v cieli ale nesmútil. „Môj tým ma podporoval, šiel som preteky, ktoré mali veľmi slušnú obtiažnosť, no v závere sa Tiagovi darilo viac,“ dodal Lakata. Smolu mal Čech Kristián Hynek: „Na asi 40 kilometri som dostal defekt a zdržalo ma to viac ako 4 minúty. Psychicky ma to úplne rozhádzalo a už som preteky chcel vzdať, no potom som si to v hlave zrovnal a začal som makať. Pomohlo mi aj to, že sa hmla na Kráľovej holi sa na chvíľu stratila. Bola tam však hrozná zima a zjazd bol utrpenie. Do cieľa som prišiel piaty a na medailu mi nakoniec chýbalo 10 sekúnd.“ Slovenský reprezentant Martin Haring z bystrickej Dukly skončil pätnásty. „Som spokojný, do cieľa som chcel prísť za 6 hodín, a to sa mi podarilo. Trať bola veľmi ťažká a technicky náročná a ani počasie sa s nami nemaznalo, ale asi to bolo lepšie ako keby sme išli v tridsať stupňových teplách,“ povedal nám v cieli a o dve minúty za ním prišiel aj Tomáš Višňovský.

Najväčšou hviezdou nedele bola Rakúšanka Christina Kollmann. Tá na 78 kilometrovej trati s prevýšením 1800 metrov dosiahla čas 3 hodiny 36 minút a stala sa Majsterkou Európy medzi ženami. Sympatická Christina celá zablatená, unavená ale šťastná v cieli výskala radosťou. „Som šťastná, že som práve na Slovensku, na takej ťažkej trati, vybojovala titul majsterky Európy. Tento rok mám celkom dobrú sezónu. Na Majstrovstvách sveta v júni v Nemecku som skončila piata, ale na niekoľkých vážnych pretekoch som už pobrala prvé a druhé miesta. Z titulu majsterky Európy sa veľmi teším, pomohlo mi aj počasie. Nemám rada zimu, tak som musela šliapať, aby som sa zahriala,“ dodala na záver. Druhá Španielka Claudia Cortina Galicia mala čas až o sedem minút horší. Slovenka Janka Keseg Števková skončila desiata s dvadsaťminútovou stratou za víťazkou.


Vytvorené: 18. 8. 2017
Posledná aktualizácia: 12. 12. 2018 22:51
Autor: Správca Webu