Po meste premáva nový autobus, pripomína obyvateľom významné výročia

Určite ste si už všimli, že do prevádzky mestskej hromadnej dopravy vo Svite pribudol nový autobus, ktorý bol v pondelok 28. mája 2018 slávnostne uvedený do prevádzky.

"Vozidlo, ktoré tu fungovalo posledné roky, bolo viac-menej náhradou za mestskú dopravu, ktorá tu bola predtým a keďže vypovedalo službu, v rámci obmeny dopravného parku sme sa rozhodovali čo ďalej a pristúpili sme k výberu tohto autobusu, ktorý vyšiel pre naše mesto ako najlepší a najvhodnejší," uviedol primátor mesta Svit Miroslav Škvarek.

Autobus má dĺžku 8,1 m, je nízkopodlažný s pomocnou plošinou pre nastupovanie či vystupovanie, plne klimatizovaný a spĺňa všetky potrebné európske parametre. Kapacita vozidla je 26 miest na sedenie a 31 na státie.

"Zaujímavosťou tohto autobus je to, že je síce kratší, ale z vnútornej kapacity to neubralo takmer nič oproti dlhším typom. Zároveň bude schopný prechádzať aj užšími uličkami, takže pre mesto Svit je tento model ideálny," konštatoval dodávateľ autobusu Marián Troliga.

V meste funguje len jeden autobus v rámci MHD, ktorá je významne dotovaná zo zdrojov samosprávy. Ročne ide o približne 50.000 eur.

"Uvažujeme o tom, že by sme modifikovali trasu tohto autobusu, aby sme ho využívali v maximálnej miere. Možno by sme spustili od jesene aj nový grafikon, keďže tento autobus je menší a dokáže sa pohybovať aj v takých mestských častiach, kam ten starý dlhší model nevošiel," upozornil primátor.

Ročne prepravia v rámci MHD vo Svite približne 60.000 ľudí. Okrem toho, že autobus bude ľudí voziť v rámci centrálnej časti mesta a mestskej časti Pod Skalkou, v určitých prípadoch prepraví cestujúcich aj do Popradu.

Na novom autobuse si môžete všimnúť vyobrazené tri významné výročia, ktoré si v tomto roku mesto pripomína. Ide najmä o 120. výročie narodenia Jána Antonína Baťu, ktorý sa významnou mierou zaslúžil o založenie i rozvoj nášho podtatranského mestečka. Zároveň si môžete v grafike všimnúť aj ďalšie výročie, a to 80 rokov fungovania odborného školstva vo Svite.

V tomto období si pripomíname aj 70. výročie extraligového basketbalu vo Svite. "Je to významná vec, pretože vďaka zanieteniu miestnych sa tu za toto obdobie nikdy basketbal neprestal hrať, a tým sa môže pochváliť máloktoré mesto na Slovensku," zdôraznil Škvarek.