Po dlhodobej polemike spojenej so znečisťovaním verejných priestranstiev psími exkrementami vedenie mesta Svit aj na základe tlaku verejnosti a poslancov mestského zastupiteľstva prikročilo k riešeniu, ktoré by malo byť prijateľné pre všetky zainteresované strany. Ide o jeden z najdiskutovanejších problémov, ktorý znepríjemňuje život obyvateľom mesta, a to nielen zodpovedným majiteľom psíkov, ale aj tým, ktorí sa sťažujú na znečisťovanie verejných chodníkov a priestranstiev psími exkrementami.

Po minuloročnom rekordnom ročníku, v ktorom sa v máji vydalo do ulíc viac než 8 500 obyvateľov zo 74 samospráv, pokračuje kampaň „Do práce na bicykli“ svojím 5. celoslovenským ročníkom s ambíciou ešte viac rozšíriť počty súťažiacich, motivovať samosprávy k intenzívnejšiemu rozvoju cyklistickej infraštruktúry a zamestnávateľov k zlepšeniu podmienok pre pracovníkov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli. V roku 2017 sa Mesto Svit stalo víťazom v kategórii samospráv v rámci celého Slovenska, kedy sa počas súťaže najazdilo vo Svite vyše 14-tisíc kilometrov. Životné prostredie sme tak od emisií ušetrili o 3545,56 kg CO₂. Mesto Svit sa počas mája plánuje opätovne zapojiť do tejto celonárodnej súťaže.

Jednotlivé komunity pôsobiace na území mesta Svit, ktoré sa kedysi stretávali v priestoroch Domu kultúry, sa od začiatku novembra tešia z novozriadenej komunitnej miestnosti v priestoroch Mestského úradu, kde sa začali aktívne schádzať podľa svojho harmonogramu stretnutí.

Aj tento rok pokračuje vedenie mesta Svit v dohode s vedením základných škôl vo Svite, že v rámci hodín občianskej výchovy budú žiaci siedmych ročníkov postupne navštevovať priestory Mestského úradu vo Svite. Účelom týchto stretnutí je možnosť žiakov konfrontovať informácie o samospráve a jej fungovaní, ktoré získali z vyučovacieho procesu so skutočnosťou, teda teóriu s praktickou ukážkou činnosti samosprávy.

V budove pošty na poschodí sa nachádza miestnosť, v ktorej sa často konajú rôzne podujatia. Na jar či jeseň je to detská burza oblečenia, schôdze domových dôverníkov, ale počas roka má aj kultúrne a umelecké využitie, pretože organizácie, komunity či školy pôsobiace v meste ju využívajú na usporadúvanie výstav či vernisáží, pričom často dochádzalo k poškodzovaniu interiéru miestnosti. Rovnaký systém už nejaké obdobie úspešne funguje aj v priestoroch Mestskej knižnice.

Projekt nadstavby a rekonštrukcie hasičskej zbrojnice, či zvýšenie bezpečnosti chodcov na priechodoch cesty I/18 v intraviláne mesta boli predmetom rokovania ostatného mestského zastupiteľstva v utorok 27. marca. Mestskí poslanci schválili aj nájom časti pozemku vo vstupnom portáli cintorína na umiestnenie automatu na predaj sviečok.

V uplynulom období zaznamenala Mestská polícia Svit viacero podnetov a sťažností zo strany občanov na nedodržiavanie povinností majiteľov psov. Tieto podnety a sťažnosti sa týkali najmä nedodržania povinnosti držať psa na vôdzke, znečistenia verejného priestranstva alebo voľne potulujúcich sa psov na území mesta.

Ctení občania, priatelia, kolegyne, kolegovia,

Veľká noc patrí medzi najuctievanejšie sviatky v kresťanskom svete. Dovoľte mi zaslať Vám zdravicu a prijmite ju ako vďaku za spolupatričnosť ktorú si prejavovali Sviťania počas uplynulého roka.

Pre kresťanov je Veľká noc sviatkom radosti, ktorá prýšti z hĺbky srdca, veľkou vďakou za nádej dobra a trpezlivosti k životu a všetkému, čo nám je na tejto zemi dané. Zároveň je to pripomienkou toho, že zlo a zlovôľa nie je ľudskému spoločenstvu vlastná a nádej na jej zvládnutie je zakódovaná v duši každého z nás, pretože odpustenie, súcit a láska je tým pravým elixírom dobrého bytia.

Ľudské spoločenstvo odjakživa intuitívne hľadá šťastie a porozumenie a cez celé generácie sa tradujú jedinci, ktorí putujú svetom a nenachádzajú vytúžený pokoj, bohatstvo a lásku. Vždy tieto dôležité atribúty nakoniec človek, po rokoch dynamického putovania, nachádza v hĺbke svojho srdca a duše.

Vážení Sviťania, prajem Vám krásne a ničím nerušené Veľkonočné sviatky a pokoj v rodinách.

S úctou,

Miroslav Škvarek
primátor mesta Svit

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Veľkonočné sviatky so sebou okrem sviežeho zelenania sa trávy, prvých jarných kvetov a švitorenia vtáčikov aj veľa krásnych a unikátnych zvykov a tradícií, ktoré sa v minulosti k tomuto obdobiu viazali. Dodnes dodržiavame pôst na Veľký piatok a nevynechávame ani oblievačku a šibačku na Veľkonočný pondelok. Spolu s Vianocami patria sviatky Veľkej noci nepochybne k tým najkrajším v roku. Rodina má príležitosť stretnúť sa znova pri spoločnom stole a práve v tieto dni si uctievame tradície viac, ako inokedy.

Okresný úrad Poprad, pozemkový a lesný odbor ako príslušný orgán štátnej správy na úseku poľovníctva povolil v zrýchlenom konaní rozhodnutím zo dňa 22.1.2018 mimoriadny lov zveri za účelom obmedzenia stavu líšky hrdzavej na nepoľovných plochách – v intraviláne mesta Svit.

V stredu 21. marca 2018 sa primátor mesta Svit Miroslav Škvarek stretol s občanmi mesta Svit pri slávnostnej príležitosti osláv ich životného jubilea. Pozvanie prijali občania, ktorí sa dožili v posledných troch mesiacoch okrúhleho alebo vysokého jubilea a na túto počesť sa v obradnej sieni Domu kultúry vo Svite zišlo 45 oslávencov.

Ďalšie články...